Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın başkenti Roma

Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan İtalya'nın başkenti Roma, meydanları, caddeleri, tarihi binaları ve lezzet duraklarıyla eşsiz bir şehir

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Roma'nın dünya kültürüne kazandırdığı o kadar çok geleneksel, tarihi, sanatsal motif var ki... Kolezyum, Venedik Meydanı, Vatikan, San Pietro Bazilikası, İspanyol Merdivenleri, Trevi/ Aşk Çeşmesi, Panteon, Navona Meydanı, Campo dei Fiori Meydanı, Popolo Meydanı... Ve birbirinden güzel caddeleri, sokakları Via Veneto, Via Margutta, Via del Corso, Via dei Condotti, Via Babuino ve Love Eat Pray filminde sıkça kullanılan Via dei Portoghesi... Buraya boşuna 'caput mundi' yani dünyanın başkenti dememişler...

KÜÇÜK LOKANTALARDA NEFİS LEZZETLER
Roma'ya gitmişken Tevere nehri boyunca salınmayı, nehir kenarındaki Castel Sant'Angelo etrafında vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Hatta buradan karşıya geçip, yine Roma'nın en güzel ve hareketli meydanlarından Navona'ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir akşam yemeğinizi zaten mutlaka Navona'ya bağlanan dar sokaklardaki küçük lokantalarda yiyin. Bu bölgede gayet hoş ve mütevazi Ponte e Parione'de ya da uzun kuyruklar beklemeyi göze alırsanız efsane pizzacı Da Baffetto'da yemek yiyebilirsiniz. Yemek için tavsiye edeceğimiz diğer yerler Da Giovanna, La Carbonara, Nino, La Taverna degli Amici, Edy, Da Roberto, Pierluigi, Mario, Donei, Romeo, Baccano, Matricianella ve biraz uzaklaşmayı göze alırsanız -ki buna değer- Trattoria Monti. Barlardan en meşhurları Bar del Fico, Bar della Pace, turist olmasın İtalyanlara karışalım derseniz Ai Tre Scalini ve favorimiz Caffe Settembrini.

MÜZELERDEN MÜZE BEĞENİN
Roma anlatmakla bitmiyor ama son olarak, daha az turistik olan Trastevere bölgesinde turlamanızı, Via del Corso caddesindeki Galleria Alberto Sordi'de kahve molası vermenizi ve müzeleri gezmenizi tavsiye ederiz. Bu müzelerden birincisi, Il Palazzo delle Esposizioni yani 'Sergi Sarayı'... Yüzlerce yıllık bir saray! Ve düşünün, öyle görkemli ve tarihi bir yapının içine başarıyla yerleştirilmiş eş zamanlı çeşit çeşit serginin arasında dolanabiliyorsunuz. İkincisi Galleria Borghese... Ölmeden önce yapılması gerekenler listesine koyabilirsiniz: Canova ve Bernini'nin heykellerini görmek! Üçüncüsü MAXXI-Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo... Özetle, 21. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi... 2009 yılındaki açılışından bu yana dünya mimarisinde dillere destan olmuş, Zaha Hadid'in bu olağanüstü yapısını görmek için gidilir. MAXXI'de dolaşmak, gizemli bir aklın labirentinde kaybolmak ve sonunda harikalar diyarını keşfetmek gibi! Ve dördüncüsü GNAM-Galleria Nazionale dell'Arte Moderna, yani Ulusal Modern Sanat Galerisi... Büyük ustalar Canova, Klimt bir yana, De Chirico'nun çok özel eserleriyle karşılaşabilirsiniz.

BAŞLANGIÇ OLARAK FRİTTO ALLA ROMANO
Başlangıç olarak bir 'fritto alla Romano' yani karışık kızartma tabağı seçebilirsiniz. Ana yemek olarak geleneksel lezzet işkembe 'trippa alla Romana', şahane makarnaları 'cacio e pepe' veya 'bucatini all'amatriciana' tavsiye olunur! Yanına Barolo şarabı... Üstüne de dünyaca ünlü Giolitti'den üç top dondurma: Amarena, Mitilli, More.

ROMA YÜRÜ YÜRÜ BİTMEZ
Bir şehir en güzel yürüyerek keşfedilir. Roma'da da yürüyerek keşfedilecek çok şey var. Villa Borghese bahçelerinde güzel bir tur attıktan sonra şahane Via Veneto caddesi boyunca aşağıya kadar yürüyüp İspanyol Merdivenleri'ne ulaşabilirsiniz. Buradan karşıya geçip Via Condotti caddesindeki 1760 kuruluş tarihli Caffe Greco'da mola verebilir, sonra da cadde boyunca yürüyerek Venedik Meydanı'na çıkabilir ve yorulmadıysanız arkasından Kolezyum'a bile ulaşabilirsiniz... Ya da İspanyol Merdivenleri'nden sağa doğru Via Babuino sokağı boyunca ilerleyip Popolo'da bulursunuz kendinizi. Colle Aventino tepesine çıkıp, portakal bahçelerini geçince sizi bekleyen demir kapının anahtar deliğinden San Pietro'nun en özel görüntüsüne tanıklık etmek ise bir başka deneyim. Burası Paolo Sorrentino'nun son filmi Grande Bellezza/ Muhteşem Güzellik'te de kullanıldı. Sonra tepeden aşağı ve Kolezyum üzerinden az önce bahsettiğim parkuru tersinden geçebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın başkenti Roma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN