Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi yemek, iyi servis, yüksek fiyat

Büyük sermayenin restoran sektörüne girmesine prensip olarak sıcak bakanlardanım. İşletme sermayesi sıkıntısı nedeniyle, açıldıktan tanınıncaya kadar geçen sürede ayakta kalabilecek maddi güce sahip olmadığı için nice restoranın kapandığını bilirim. Oysa biraz sağlam sermaye yapısı, belki de buraların kentin en başarılı mekanları arasında yer almalarını sağlayablirdi. Dolayısıyla Doğuş Grubu'nun D-ream adlı şirketi aracılığıyla İstanbul'un belli başlı restoranlarını ve restoran gruplarını satın almasını olumlu karşıladım. Ama bugün D-ream bünyesinde giderek bir gastronomi tekeli oluşuyor. Eğer müşteri D-ream mekanlarını desteklemeyi sürdürürse, grup dışı işletmelerin onlarla rekabet edebilmesi çok zorlaşacak. Bu arada D-ream işletmeleri yemek ve içki fiyatlarını altı ay içinde hızla yükseltti.

UZAKDOĞU AĞIRLIKLI
Geçen hafta bir akşam arkadaşlarımla Etiler'deki Fenix adlı restoranda akşam yemeği yedim. Burası Nispetiye Caddesi'ndeki mekanların çoğu gibi şık ve kaliteli. Yemekler benzer restoranların düzeyinde fiyatlandırılmış. Ama yerli şarapların fiyatları buranın da D-ream grubuna ait olduğu ipuçlarını veriyordu. Sordum; yanılmamışım.. Fenix yüksek tavanlı çok ferah bir mekan. Kapıdan girince sol taraf tümüyle büyük bar tezgahına ayrılmış. Buranın kışın büyük ilgi göreceğini söylemek kehanet olmaz. Yaz sıcağında kapalı bölüm klima ile serinletildiği halde ön taraftaki açık terasla rekabet edemiyor. Menüdeki tavuk yakitori, deniz mahsullü gyusa, çıtır dana, wok'da ve Japon usulü robata grillde hazırlanmış çeşitler ilk bakışta buranın bir Uzakdoğu restoranı olduğunu düşündürüyordu. Yemekler gerçi Uzakdoğu ağırlıklıydı ama Türk mutfağından çeşitlere de yer verilmişti. Biz beş kişi önden karides tartine ve ayrıca keçi peynirli tartine, spring roll, Vietnam usulü dana etli noodle, ana yemek olarak da çıtır dana, ızgara orkinos, kuzu karski, dana kaburga ve ızgara lagos ısmarladık. Yemeğin üzerine de bir tür çilekli milföy, pasyon meyveli tart ve dondurma istedik.

TÜM EKİP TÜRK
Tatmadan önce, yemeklerin pek de sıcak bakmadığım Uzakdoğu-Türk füzyonu olabileceği düşüncesi aklımdan geçmişti. Ama servis başladığında yanıldığımı fark ettim. Yemekler mükemmeldi ve füzyonla ilgisi yoktu. Uzakdoğu spesiyaliteleri olması gerektiği gibi, bizim yemeklerimiz de Türk mutfağını gayet iyi temsil eder düzeydeydi. Mutfakta çekik gözlü ustaların çalışıp çalışmadığını sordum. Bütün ekip Türkmüş. Doğrusu bravo. Yediklerimizin malzemeleri de son derece kaliteli ve övgüye değerdi. Yemekte en ucuzundan (125 TL) bir şişe de Türk şarabı içildi. Kişi başı 150 TL hesap ödeyip ayrıldık.

BEĞENDİKLERİM
Uzakdoğu yemekleri olması gerektiği gibi, Türk spesiyaliteleri de tam damak tadımıza göreydi. İyi bir servis ekibi şık mekanda dört dörtlük hizmet sundu.

BEĞENMEDİKLERİM
Eleştirim özel olarak buraya değil, bu mekanın bağlı olduğu gruba yönelik. D-ream, sistemli biçimde mekanlarında fiyatları, özellikle de içki fiyatlarını yükseltiyor. Bu da sektörü etkiliyor.


Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****
Fenix Nispetiye Caddesi, No 79, Etiler Tel: :0212 265 55 88
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi yemek, iyi servis, yüksek fiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN