Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstemediğiniz dövmelerden kurtulmak artık daha kolay!

Giriş Tarihi: 15.11.2014
İstemediğiniz dövmelerden kurtulmak artık daha kolay!

Dövme yaptırmak zor. Ancak dövmeyi sildirmek yaptırmaktan bile zor. Neyse ki gelişen lazer teknolojileri sayesinde bu zorlu işlem hem daha kısa sürede, hem de daha acısız bir biçimde halledilebiliyor

"Göğsümde eski sevgilimin adı yazıyor. Hayatımın her yerinden çıkardım onu, ama bir tek bu çıkmıyor. Yardım et lütfen!" "19 yaşımda yaptırdım bu renkli dövmeyi koluma, gençlik hatası. Kurtarın beni doktor bey, bu acayip şeyden." "Çok beğenmiştim bu dövmeyi, hâlâ da seviyorum. Ama yeni iş yerimde hoş görülmeyeceğini biliyorum. En kısa zamanda temizlenmesini istiyorum." Son yıllarda erkekler kadar kadınların da ilgi gösterdiği dövmeler, çoğu zaman farklı olmak için, kimi zaman da sadece moda olduğu için yaptırılıyor. Genellikle, kollara, bacaklara, sırta, göbeğe kazınan sevgilinin adı ya da bir simge, gün gelip de önemini yitirdiğinde, ya da artık istenmediğinde, sorun oluyor. Çünkü dövmeyi sildirmek, yaptırmaktan daha zor. Bu nedenle, dövmeyi yaptırmadan önce iki kere düşünmek gerekiyor. İstatistikler, her yıl, bir önceki yıl dövme yaptıranların yüzde 28'inin, ertesi yıl bundan kurtulmak ve yaptırdıkları dövmeyi sildirmek istediğini ortaya koyuyor. Yakın zamana kadar, geleneksel yöntemlerle dövmenin çıkarılması, ağrılı ve tatminkar olmayan sonuçlara yol açıyordu. Kimi zaman cerrahi müdahalelerle, dövmeli deri parçası kesilip çıkartılıyor, bazen zımpara yöntemiyle ya da kimyasal asitlerle dövmenin silinmesine çalışılıyordu.

LAZERİN TÜRÜ ÖNEMLİ

Gelişen lazer teknolojileri sayesinde, dövmeleri sildirmek daha kolay bir hal aldı. Dövme, bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilemeyecek büyüklükteki renk pigmentlerinin, deri içine hapsedilmesiyle oluşturuluyor. Lazerin etkisi ise bu renk pigmentlerini, derinin öteki yapılarından ayırarak, seçici bir şekilde, yoğun bir ısı ve enerji bombardımanına maruz bırakarak, toz haline getirmek oluyor. Bu şekilde bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilebiliyor ve ortamdan uzaklaştırılıyorlar. Sonuçta dövme silinmiş oluyor. Burada kullanılan lazerin türü çok önemli. Bu alanda çalışan hekimlerin ortak görüşü, 532 ila 1064 nm. ışık dalga boyları arasında çalışan belli bir lazer türünün (Q-switched denilen lazerler), pek çok renk pigmentine etki edebilmesi açısından, en doğru seçim olduğu. Seans sayı, süre ve sıklığı, dövmede kulanılan renklerden, dövmenin ciltteki derinliğine, cilt rengine, dövme işleminin ne denli profesyonelce yapılmış olduğuna kadar çeşitli parametrelere bağlı olarak farklılık gösteriyor. Bugüne kadar kullanılan lazerler, nano saniyelerle ifade edilen sürelerde etki ediyordu. Yani saniyenin milyarda birinde, en yüksek enerjiyle dövme pigmentini, civar sağlıklı dokuya zarar vermeden, imha ediyordu. Bugün 'piko lazer' adı verilen yeni cihazlar, saniyenin trilyonda biri gibi çok daha kısa bir sürede, hücreye hasar vermeden, boya pigmentini tahrip ediyor. Bu da önceki lazerlere göre, çok daha az seansta dövmeden kurtulmak anlamını taşıyor. Dövme sildirme işleminin, mutlaka hekim kontrolünde ve hijyenik şartlarda yapılması gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirecek hekimin konuyla ilgili bilgi ve tecrübesinin öneminin de altını çizmek gerekiyor. Şu anda piko lazerlerle gelinen nokta, çok önemli bir teknolojik gelişme ve gerçekten dövme silme alanında çalışan hekimlere müthiş olanaklar sunuyor. Yine de siz siz olun dövme yaptırmadan evvel iyi düşünün.

SİZDEN GELENLER

son zamanlarda enerjimi çok düşük hissediyorum. sabahları yataktan çıkmak istemiyorum. Ne yapmalıyım? damla K./ Antalya
Öncelikle, bu durumun sebebini araştırmak şart. Kansızlık, kan şekeri düşüklüğü, düşük tansiyon, tiroid bezinin yavaş çalışmasına bağlı hipotiroid ve depresyon, söz konusu durumun en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Öncelikle bir iç hastalıkları uzmanına danışmanızda fayda var. Yaşam enerjinizi düşük hissediyorsanız, tiroid hormonlarınız, kan şekeri düzeyiniz, kırmızı kan hücrelerinizin sayısı ve demiriniz, demir depolarınız kadar, çinko ve testosteron düzeyiniz de önemlidir. Tüm bunların sonrasında gerekiyorsa, bir psikiyatri uzmanından destek almanızı da öneririm.

22 yaşındayım. Kendimi bildim bileli kiloluyum. Umutsuzluk nedeniyle sürekli mucize bir yöntem arayışındayım. Zayıflama hapları hakkında ne düşünüyorsunuz? simge T./ İstanbul
Bilimsel temele dayanmayan zayıflama yöntemleri ve bu alanda satılan ürünler, büyük bir ticari pazar oluşturuyor. Bu pazar üzerinde, yeterli denetim bulunmadığından zaman zaman insan sağlığını hiçe sayan uygulamalar ve ilaçlar gündeme gelebiliyor. 'Zayıflama hapı' adı altında internet ortamında veya kimi zaman kaçak yollarla tedarik edilen bazı ilaçlar, çeşitli şekillerde satılıyor. Hızlı kilo vereyim derken sağlığınızdan olmayın derim. Yaşınız daha çok genç. Öncelikle uzman bir hekime danışın. Sabırla tedavinize başlayın. Doğru bir beslenme, düzen ve disiplininin bu yaşlarda kazanılması şart. Bir sağlık engeliniz yoksa, fiziksel aktiviteyi hayatınızın bir parçası haline getirmek de önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstemediğiniz dövmelerden kurtulmak artık daha kolay!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN