Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Operada neler oluyor?

Merakla beklenen La Boheme operası bir geldi pir geldi. Orkestra ve koroda Türk sanatçılar kullanılması büyük bir kesimi hayal kırıklığına uğrattı. Peki ama orijinal orkestrayı getirmek lojistik ve ekonomik açıdan mümkün değil miydi?

Giriş Tarihi: 24.1.2015
Operada neler oluyor?

La Boheme'in ülkemize gelecek olması aylar öncesinden büyük yankı yaratmıştı. Mayıs ayında satışa çıkan biletlerin önemli bir kısmı daha ilk günlerde tükenmişti. Geçen hafta opera başladı ama gidenlerin bir kısmı hayal kırıklığına uğradı. Sahnede gerçek Royal Opera House'un orkestrası ve korosu yoktu. Onların yerine Türk orkestra ve koro yer almıştı. Bunun üzerine tartışmalar ve eleştiriler başladı. Yapımcılar bütçeyi kısmak için mi Türk sanatçılarla çalışmıştı? Hatta Genç Koro Sanatçıları, sosyal medya hesaplarında amatörlerle çalıştıkları için yapımcıları deyim yerindeyse yaylım ateşine tuttu.

BÜTÇE 900 BİN DOLAR
Yapımcı taraf yani Zorlu PSM, Türk sanatçılarla çalıştığını saklamıyor. Zira orijinal orkestrayı getirmenin ekonomik açıdan çok da mümkün olmadığına dikkat çekiyorlar. Çünkü orijinal orkestranın uçak ve konaklama hariç bir ülkeden başka bir ülkeye gelme maliyeti 4.5 milyon pound. Buna diğer ekstralar da eklenince rakam 5.5 milyon pounda çıkıyor. Yine de masraflardan kaçınmadıklarını hatta operayı para kazanmak amaçlı değil en az zararla kapayarak Türk seyircisiyle buluşturmayı hedeflediklerini anlatıyorlar. Bunun için Royal Opera House'tan yedi TIR malzeme, dört başrol oyuncusu ve üç yan rol oyuncusu getirtmişler. Kullanılan kostümler orijinal. Yapımcılar bu opera için 900 bin dolar bütçe ayırdıklarını söylüyorlar. Operayla ilgili en büyük eleştirilerden biri de Boğaziçi Caz Korosu'na gelmişti. Birçok kişiye göre amatörlerden oluşan bu topluluk nasıl olur da La Boheme'de yer alırdı. Koronun şefi Masis Aram Gözbek, verdiği bir röportajda koronun amatörlerden oluştuğunu doğruladı. Ama amatörlerin başarılı olmadığı görüşüne şu sözleriyle karşı çıktı: "Amatör bir grup, dünyanın en kaliteli işini çıkartabilirken, profesyonel bir ekip, çok kötü bir iş ortaya koyabilir."

YERLİ SANATÇILARA FIRSAT DOĞUYOR

Ray Cullom, Zorlu PSM Genel Müdürü:

"Hedefimiz muhteşem operaları uygun fiyata İstanbullu sanatseverlerin ayağına getirmekti. Ve bunu başardık. La Boheme bu hafta Metropolitan Operası'nda oynuyor ve bilet fiyatları 800 TL'ye kadar çıkıyor. Londra'daki Royal Opera House'ta ise en yüksek bilet fiyatı 420 TL. İstanbul'da ise en düşük bilet 20, en yüksek bilet 350 lira. Yerli koro ve orkestra kullanımına gelince, Royal Opera House, diğer dev operalar gibi bir ülkeye gittiğinde o ülkenin lokal müzisyenlerine yer veriyor. Bu sayede hem o sanatçılara dünyaca ünlü bir operada yer alma fırsatı sağlanıyor hem de lojistik ve ekonomik açıdan işler kolaylaşıyor. Orkestra ve koroda performans gösterenlerin sayısı 200 kişiye kadar çıkıyor. Tüm bu masrafı karşılamanın imkanı yok. Aksi takdirde biletlerin 1000 TL'den satılması gerekir. Eleştiriler performansı etkilemedi ama sıkı çalışan ve müthiş bir bağlılık gösteren müzisyenler adına üzüldüm."

ARKADAŞINA GÖNDER
Operada neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN