Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pet şişenin sanat hali

Çek sanatçı Veronika Richterova, pet şişelerden heykeller yaratıyor. Geri dönüşümü sanatla birleştiren Richterova'nın heykelleri bitki ve hayvan formlarında

Pet şişenin sanat hali
Veronika Richterova yıllardır geri dönüşüm çöplerinden plastik şişeleri topluyor, onlardan hayvan ve bitki heykelleri yapıyor. Kendini pet şişe sanatına adayan Richterova'nın bu sanata başlarken amacı, insanları çevrelerindeki atık malzemeyi yaratıcı bir şekilde geri dönüştürmeye yönlendirmekmiş. Sanatçı aslında şişelerden heykeller yapma fikrini şans eseri bulmuş. Plastik şişelerin ısı ile deforme olduğunu öğrendiğinde bu malzemelerden heykeller oluşturmaya karar vermiş ve işe evdeki eşyaları kopyalayarak başlamış. 2004'ten beri binlerce şişeyi kullanarak yüzlerce nesne yaratan Richterova için bu uğraş bir süre sonra saplantı haline gelmiş. Sanatçı, sanatını özel teknolojik işleme yöntemleriyle geliştirmiş. Isı kullanarak şekil verdiği pet şişe tasarımlarının en dikkat çekenleri kaktüsler. İlk görüşte malzemenin pet şişe olduğu asla anlaşılmıyor. Bunun sebebi dış yüzeylerinin çok inceltilmiş olması. Işık geçiren, cama benzer plastiklerden de avize ve lambalar yapıyor Richterova. Bunların da pet şişeden üretildiğini anlamak neredeyse imkansız.

KOLEKSİYONDAN MÜZEYE

Richterova, pet şişelerden heykeller yapmaya başladıktan sonra sürekli plastik kutu ve şişeler aramak zorunda kalmış. Kısa bir süre sonra da topladığı plastik şişelerin değiştiğini, sevdiği şişelerle karşılaşmadığını fark eden sanatçı bazı şişeleri saklama kararı almış. 2007'de eşi Michal Cihlar ile birlikte koleksiyon yapmaya başlamışlar. Zamanla koleksiyon büyümüş, hem de hiç beklemedikleri şekilde. Sanatçı, bu koleksiyon sayesinde şişe tasarımlarının sürekli bir evrim içinde olduğunu gözlemlemiş. Arkadaşları ve dünyanın dört bir yanından kendilerine yeni şişeler getiren insanların destekleri sayesinde Richterova'nın koleksiyonu gün geçtikçe artıyor. Öyle ki artık Prag'da bu şişelerin sergilendiği bir müze bile var.

PLASTİK ŞİŞELER DURDUKÇA TEHLİKELİ OLUYOR

Plastik şişe ve kaplarda esnekleştiren, sağlamlaştıran, parlak ve şeffaf görüntü sağlayan boyalar ve kimyasal maddeler kullanılıyor. Plastik şişe ya da kabın içeriğinde bulunan bir madde sıcak su, sıvı ve asit içeceklerle temas ettiğinde şişe veya kabın içinde bulunan su, yemek, gıda ve içeceğe geçiyor. Vücudun yağ dokusunda depolanan bu maddeler iç organlara ciddi hasarlar veriyor. Plastik şişe kullanımından kaynaklanan kimyasal maddeler özellikle yaz aylarında sağlığımızı daha çok etkiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pet şişenin sanat hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN