Wing Chun ile güç bizde artık

300 yıl önce Çinli bir kadın tarafından keşfedilen savunma sporu Wing Chun yeniden trend oldu. Hollywood ünlülerinin tercih ettiği spor güç, boy, kilo ve cinsiyet gözetmeksizin kendimizi savunmayı öğretiy

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Wing Chun ile güç bizde artık
Fitness trendleri her yıl değişiyor. Son yıllarda savunma sporlarına ilgi artıyor. Türkiye'de kadınlar savunma sporları arasında en çok kickbox'ı tercih ediyor. Felsefesiyle dikkat çeken ve 300 yıl önce Çinli bir kadın tarafından bulunan savunma sporu Wing Chun da git gide yaygınlaşıyor. Wing Chun (bazı yerlerde Wing Tsun olarak da yazılıyor) 'sonsuz bahar' anlamına geliyor. Özellikle kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için iyi bir savunma sporu olan Wing Chun'u Türkiye'de işadamları da tercih ediyor. Sporun en önemli yönü temel felsefelere dayanması. Wing Chun'u yaparken boy, kilo gözetmeksizin kendinizi koruyabileceğinizi anlıyorsunuz. Bu sporda iskelet sistemi ve denge merkezinin hareketleriyle etkili ataklar gerçekleştirebiliyorsunuz. Akatlar'daki Club Sporium'da Wing Chun dersleri veren spor eğitmeni Emre Kosif de "Cinsiyet ve güç bu sporda önemli değil, yeter ki tekniğini anlayın" diye anlatıyor.

BEŞ MESAFEDEN SALDIRI

Bu sporu yaparken Çin felsefesini tam olarak anlayabilmek ve kavrayabilmek için kimono tarzı kıyafetler giyiliyor. Kişiye özel Wing Chun kıyafetleri ısmarlanabiliyor. Özellikle kadınlar bu kıyafetleri çok seviyor. Spor beş mesafe ve dört prensibe dayanıyor. Kosif, "Eğer saldırganda ateşli silah, veya bıçak yoksa kendinizi koruyabileceğiniz beş mesafe vardır" diyor. Bunlar; tekme, yumruk, diz (dirsek), boğuşma ya da yere düşerseniz yer mesafesi olarak açıklanıyor. Saldırgan bu beş mesafeden biriyle saldırıyor. Bu yüzden mobilize hareket kabiliyeti olması önemli. Wing Chun yerde dahi olsanız ya da saldırgandan güçsüz bile olsanız kendinizi nasıl koruyabileceğinizi anlatıyor.

YOL AÇIKSA İLERLE

Dört prensipten ilki ise 'yol açıksa ilerle' prensibi. Bu 'yol bulursan kaç' demek değil. 'İlk hareket için imkan sağlamaya ve ilk hareketi yapmaya çalışın' demek. İkinci prensip 'kontakt kurduğunda yapışık kal.' Bu da 'mücadele verirken karşı tarafın gücünü anlamaya çalış' demek. Böylece bir sonraki hamlenin nereden geldiğini anlayabilirsiniz. Üçüncü prensip 'rakip güçlüyse yol ver.' Yani 'rakip güçlüyse gücünü değil, enerjisini değiştir' demek. Son prensip ise 'rakip çekilirse takip et.' Bu prensip ise 'dövüşü kim başlatırsa başlatsın sen bitirmelisin' demek.

HOLLYWOOD'UN FAVORİSİ

Emre Kosif, genelde insanların saldırıya maruz kaldıklarında panikle yanlış hareketler yaptığını söylüyor. Oysa Wing Chun, bize bir yumruk uzandığında nasıl karşılık vermemiz ve nasıl soğukkanlı kalmamız gerektiğini öğretiyor. Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde polisler de bu sporun eğitimini alıyor.

HOLLYWOOD ÜNLÜLERİNİN FAVORİSİ

Aralık ayında vizyona girmesi beklenen IP Man 3 filminde Mike Tyson, Donnie Yen'e karşı Wing Chun ile kendini savunuyor. Filmin meraklıları çoktan sporu öğrenmeye başladı bile. Tyson, Hollywood'da bu spora merak salan tek ünlü değil. Robert de Niro, Mickey Rourke, Robert Downey Jr. ve Matt Damon gibi isimlerin de ilgisi biliniyor. Türkiye'de de Mithat Can Özer, Demir Demirkan bu sporu yapıyor.

REFLEKS VE TEPKİ EĞİTİMİ
Dayanıklılığı artıran Wing Chun, tüm vücudu çalıştırarak kısa sürede şekle girmesini ve sıkılaşmasını sağlıyor. Wing Chun konsantrasyonu artırıyor, özgüven ve rahatlama kazanılmasına yardımcı oluyor, nefes ve meditasyon eğitimi sağlıyor. Refleks ve tepki kontrolü de sporun kazandırdıkları arasında. Wing Chun öğrenmek şu konularda kişiyi yetkinleştiriyor: 4 Tehlike barındıran durumlardan sakınma. 4 Uygulanan şiddetten kaçınma. 4 Stresli olduğunda kendini yönetme. 4 Saldırgan atağını önlemek için hızlı ve etkili gerçekçi teknikleri bilme.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Wing Chun ile güç bizde artık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN