Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık gerçek kadınlar podyumda

Yıllardır yükselişte olan aşırı zayıf görüntü artık tarihe karışıyor. Zayıf mankenlerin Paris Haute-Couture Moda Haftası'nda resmen ipi çekildi. Bir dönem en zayıf mankenleri podyumda yürüten Versace bile tasarımlarını yuvarlak hatlı mankenlerle tanıttı

Artık gerçek kadınlar podyumda
2016 yılı, moda meraklıları için son derece heyecanlı başladı. 8 Ocak'ta Londra Erkek Moda Haftası ile başlayan Ocak ayı arka arkaya Milano ve Paris'te düzenlenen erkek moda haftalarına sahne oldu. Ancak biz kadınların en büyük heyecanla beklediği etkinlik 24 Ocak'ta başlayan ve bu hafta sonu sona erecek olan Paris Haute-Couture Moda Haftası'ydı… Türk moda markası Dice Kayek'in de yer aldığı bu moda haftası 24'ü akşamı düzenlenen Versace defilesiyle başladı. Ve bir dönem ultra zayıf daha doğrusu anoreksik mankenleri podyumda en çok kullanan marka olarak bilinen Versace'nin defilesinde podyuma arka arkaya yuvarlak hatlı bundan iki yıl öncesine göre oldukça etine dolgun mankenler çıktı. Bu moda haftası tam anlamıyla moda tarihine geçecek türdendi. Lara Stone, Gigi Hadid ve Irina Shayk'ın şu anki vücut ölçüleriyle beş yıl önce bir defilede yer alması ancak hayal olabilirdi. Ancak moda dünyasının aşırı zayıf mankenler kullanmasına ve bu nedenle özellikle genç kızlar arasında anoreksiyanın yayılmasına duyulan tepkiler, protesto gösterileri ve moda editörlerinin arka arkaya yazdığı tepki dolu yazılar, sonunda tüm endüstrinin değişmesini sağladı.

1960'LARDA ORTAYA ÇIKTI
1960'lara damga vuran İngiliz manken Twiggy'nin aşırı zayıf görüntüsü, 1980'li yıllarda moda endüstrisinin ilhamı oldu. Kate Moss'un Calvin Klein reklamındaki anoreksik görüntüsüyse tüm bu trendin zirve yaptığı an oldu. O andan sonra modaevleri Moss gibi aşırı zayıf modellere kampanyalarında yer vermeye başladı. Göğsü, kalçası, poposu olmayan, bacakları arasındaki açıklık en fazla olan ve kemikleri en çok dışarda görünen mankenler moda dünyasının zirvesine çıkmaya başladı. Ancak bu aşırı zayıflık furyası insanları öyle bir noktaya getirdi ki anoreksiya gittikçe daha küçük yaştaki kadınları avucunun içine almaya başladı. 2007 yılında İngiliz Chanel 4 kanalı, anoreksiyadan hayatını kaybeden bir genç kızın hayatını dizi haline getirince yer yerinden oynadı. 2010 yılına gelinceye kadar özellikle Brezilya'dan ve Uruguay'dan anoreksik mankenlerin ölümlerine dair haberler okuduk. Ancak aynı yıl Fransız oyuncu ve model Isabelle Caro'nun anoreksiya nedeniyle 28 yaşında ölmesi artık bu işin şakaya alınacak bir yanı olmadığının göstergesi oldu. 2012 yılında moda dergisi Vogue'un anoreksik mankenlerle yani vücut kitle indeksi belli bir sayının altında kalan mankenlerle çalışmayacağını açıklaması moda endüstrisi açısından önemli bir adımdı. Arka arkaya ülkeler yasal değişiklikler yaparak aşırı zayıf mankenlerin podyumda yer almasını zorlayan moda endüstrisine savaş açtı. İsrail 2013 yılında ilk yasal değişikliği yaptı.

PARA CEZALARI GELDİ
Onu İtalya ve İspanya izledi. Geçtiğimiz yıl da Fransa onayladı. Mankenlerin aşırı zayıf görünmesi için fotoğraflarında fotoşop yapılmasının bile yasaklandığı, mankenleri sağlıksız bir zayıflığa zorlayan mankenlik ajansları para cezasına, yöneticilerinin de hapis cezasına bile çarptırılabileceği bu düzenleme yapılan yasal değişikliklerin en kapsamlı ve ağırı oldu. Son bir yıl içinde moda dünyasında yer alan Kim Kardashian gibi aşırı yuvarlak hatlı kadınların ön plana çıkarılması da, popüler müzik videolarında yuvarlak hatlı kadınlara yer verilmesi de tesadüf değil. Gigi Hadid'in şu an podyumlarda yer alan mankenlere göre oldukça iri olmasına rağmen mankenlik yapması da şans eseri değil. Moda dünyası 30 yıl boyunca gizli gizli desteklediği anoreksiyayla olan tüm bağını koparmanın derdinde. Paris Haute-Couture Moda Haftası da bunun resmen deklare edildiği yer oldu.

ÜÇ MEYVEYLE YAŞIYORDUM
Eski manken Victoire Macon Dauxerre'in kısa süre önce piyasaya çıkan kitabı Jamais Assez Maigre (Asla Yeterince Zayıf Değilsin), podyumlarda yaşananları birebir gözler önüne seriyor. Şu an 22 yaşında olan Dauxerre, 17 yaşındayken Paris'te alışveriş yaparken keşfedildi. 1.78 boyunda ve 56 kiloydu. Baskılar yüzünden 47 kiloya kadar düşen ve 32 beden kıyafetler giymeye başlayan eski manken, günde sadece üç meyve yediğini yazdığı kitabında "Midemi şişirmesi için bolca gazlı içecek tüketiyordum. Önce anoreksik sonra bulimik oldum" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık gerçek kadınlar podyumda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN