Yeni nesil kağıt bebekler

İstanbul'da moda haftası için geri sayım başladı... Geçtiğimiz sezonlarda yerli-yabancı manken tartışmalarının yaşandığı moda haftasında podyumlarda yeni nesil Türk mankenler fırtına gibi esecek

Yeni nesil kağıt bebekler
New York, Londra, Milano ve Paris'in ardından moda dolu günler için İstanbul geri sayıma başladı. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul bu sene 14-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sene moda haftası Karaköy Antrepo'dan Zorlu Center'a taşındı... Birçoğunuz podyumda yeterince Türk manken olmaması nedeniyle geçtiğimiz yıla damga vuran tartışmaları hatırlayacaktır. Bir de son 10 yılda en çok ismini duyduğumuz mankenlerden Çağla Şıkel, Özge Ulusoy, Didem Soydan ve Tülin Şahin'in tahtına yeni nesilden kimsenin yetişmediği söyleniyor. Oysa bu moda haftasında yer alacak, fizikleriyle ve profesyonellikleriyle yabancı meslektaşlarını aratmayacak isimler var... Eminim ki birçoğunun ismini sizler henüz duymadınız. Çünkü yeni nesil mankenler selefleri gibi magazin basınında çokça yer almıyor... İşte çoğu henüz 20'li yaşlarına bile girmemiş olan yeni nesil kağıt bebekler...

DOĞA BURSALI


26 yaşındaki Doğa Bursalı; Gucci, Club Monaco, The Row, Mango gibi markaların reklam ve tanıtımlarında yer almış deneyimli bir manken. Paris ve New York moda haftalarında yer alan Doğa, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi. Yaklaşık dört yıldır mankenlik yapıyor. "Bu işi uzun dönem yapabilmeniz için fiziğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı besinler tüketmeye dikkat ediyorum. Kendim eğitmen olduğum için spor konusunda kendi programımı hazırlıyorum. Haftada dört gün kendi vücut ağırlığım ile pilates, yoga ve meditasyon yapıyorum" diyor.

DENİZ TEKİN

1.80 boyundaki Deniz Tekin, 25 yaşında. 90-61-90 ölçülerindeki mankenin 10 senelik yoğun bir dans geçmişi var. İlkokuldan itibaren üç yabancı dil eğitimi alan Tekin, Bilgi Üniversitesi'nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü ve aynı zamanda görsel iletişim tasarımı bölümünü bitirdi. Beş yıldır freelance olarak kamera önünde çeşitli projelerde yer alan Tekin dört aydır profesyonel mankenlik yapıyor. "Hayatım boyunca ekstra çaba sarfetmeye gerek duymadan formda kaldım, bunda geçmişte yaptığım spor ve dansın da etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Özel bir beslenme listem olmamasına karşın fast food asla yememeye çalışıyorum. Yürüyüş yapmayı ve paten kaymayı çok seviyorum" diyen Tekin, haftada üç gün mutlaka spor yaptığını söylüyor.

BEGÜM YILMAZ

27 yaşındaki Begüm Yılmaz 1.80 boyunda. Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden mezun. 2009 yılında Miss Turkey yarışmasına katıldıktan sonra mankenlik yapmaya başladı. Türkiye'yi Çin'de temsil etti. Mankenliği bir meslek olarak gören ve bu mesleği fiziği el verdikçe yapmak istediğini ifade eden Yılmaz, "Aslına bakarsanız ben fizik konusunda şanslı olanlardanım" diyor.

GÜNCE GÖZÜTOK

21 yaşındaki ve 1.80 boyundaki Günce, 83-56-85 ölçüleriyle dünya standartlarında bir manken. 1.5 senedir mankenlik yapan Gözütok, Özyeğin Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü öğrencisi... Eğitim ve modelliği aynı anda yürütüyor. İngilizcenin ardından Rusça öğrenmeye başlamış, sporla ilk olarak üç yaşında tanışmış. 16 yaşına kadar da düzenli olarak spor yapmış. Şu an daha çok yoga yaparak formunu koruyor. "Modellik hayatımın ailemle birlikte en önemli parçası çünkü beni ben yapan asıl şey bu oldu. Modellik sadece bir iş değil kendinizden koparıp atamayacağınız en büyük parçanız olan benliğiniz. Erken yaşta neler yapabileceğinin farkına varmak, sorumluluk sahibi olmak ve çok daha önemlisi dünyaya ve hayata karşı her zaman açık olmak demek. Bunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından yeni insanlar tanımak ve güzel dostluklara sahip olmanın da size kattıkları bambaşka. Hayatın ve fiziğimin el verdiği kadar bu işi yapmak ve tam anlamıyla hazır olduktan sonra modelliğe yurtdışında devam etmek istiyorum" diye konuşuyor.

BERRİN KEKLİKLER

Almanya doğumlu Berrin Keklikler 21 yaşında. Dans ve sahne sanatları eğitimi aldı. 90-60-90 ölçülerinde... 2013 Elidor Miss Turkey'de ikinci oldu. 2013 yılında Moskova Moda Haftası'nda podyuma çıktı. Ülkemizi 2013 yılında Miss Universe'de de temsil etti.

ÇAĞIL ÖZGE ÖZKUL

23 yaşındaki Çağıl Özge Özkul, 2012 yılında Miss Turkey yarışmasına katıldı ve ikinci oldu. Cemil İpekçi, Özlem Süer, Raşit Bağzıbağlı, Burçe Bekrek, Erol Albayrak ve Nihan Peker gibi tasarımcıların defilelerinde sık sık yer alıyor. Galatasaray TV'de sunuculuk da yapan Özkul, mankenlik yapmaya beş yıl önce Ankara Fashion Week'te podyuma çıkarak başladı. 1.79 boyundaki Özkul, 90-60-92 vücut ölçülerine sahip. "Türkiye'de mankenliği tam anlamıyla mankenliği meslek olarak yapabilmek oldukça zor ne yazık ki. Bunun nedeni eskisi kadar çok defile organizasyonu olmaması diyebilirim" diye konuşuyor.

CANSU MELEK KARAKUŞ

26 yaşındaki Cansu Melek Karakuş, 1.83 boyunda. 85-63-92 ölçülerinde. Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu. 2012 yılında Nihat Odabaşı'nın aracılığıyla mankenliğe başlamış. 2014'de Best Model of Turkey seçilen Karakuş, aynı sene Best Model of the World'de de ikinci oldu

ECEM ÇIRPAN

Henüz 19 yaşındaki Ecem Çırpan, şu an üniversiteye hazırlanıyor. Aynı zamanda milli voleybolcu. 1.82 boyunda ve 90-62-90 ölçülerine sahip. Geçen yıl Elidor Miss Turkey yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Çırpan, "Mankenlik benim için gelip geçici bir hobi değil. Bu yüzden bu mesleği uzun yıllar layıkıyla yapabilmek için sağlığıma ve fiziğime dikkat ediyorum. Gece hayatından uzak duruyorum. Zaten milli sporcu olduğum için düzenli yaşıyorum. Boş zamanlarımda daha çok spor yapıyorum" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni nesil kağıt bebekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN