Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kung-Fu Panda için karar zamanı

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Kung-Fu Panda için karar zamanı

Bir Panda'dan kung-fu dövüşçüsü yaratan Kung-Fu Panda serisinin üçüncü filmi, yine ortalamayı tutturuyor. Fakat ilk iki filmdeki hikaye formülü aynen işletiliyor

Sevimli olduğu kadar üşengeç olan Panda'dan bir kung fu dövüşçüsü olur mu? Kung-Fu Panda serisi 2008'de işte bu ezberi bozarak başladı işe. Film, hımbıl, patavatsız, sakar bir pandanın atik ve çevik bir kung fu dövüşçüsü olacağına inandırmıştı bizi. Ki bu ezber bozma ve inandırma işi ikinci filmde de ana izlek olmuştu. Üçüncü filmi izleyince anlıyoruz ki durum devam ediyor. Yani bir sinemasal fabl olan Kung-Fu Panda serisinin temel derdi önyargılarla oynamak. Bu anlamda serinin her filminin hikayesi öyle çok girift değil. Sade ve belli bir formül üzerinden ilerliyor. Filmlerin ritimleri bile neredeyse aynı diyebiliriz. Bunun sebebi de muhtemel serinin hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap etme çabası. Serinin seyirciyle kurduğu ilişki düşünülürse ortaya çıkan sonuç bu konuda bir denge oluştuğu yönünde. Ama bu durum gittikçe serinin dezavantajı olmaya başladı. Çünkü sanki hep aynı filmi izliyoruz duygusu üçüncü filmde belirgin hale geldi.

KOMEDİYE AĞIRLIK VERİLMİŞ
Oysa senarist ekip hikayeyi farklılaştırmaya çalışmış. Mesela Kung-Fu Panda 3'te Po'nun gerçek babasının ortaya çıkmasıyla gelişen olayları izliyoruz. Babası onu gizli Panda köyüne götürüp Po'nun bir panda gibi yaşamasını sağlamaya çalışıyor. Ama neticede o Ejderha Savaşçısı ve bu filmde de bütün kung-fu ustalarını derdest eden bir rakibi var. Senarist ekip komediye biraz daha ağırlık vererek hep aynı filmi izliyoruz duygusunu kırmaya uğraşmış. Bu özellikle filmin ilk yarısında hissediliyor. Animasyon kalitesi üst düzey olan Kung-Fu Panda 3, serinin önceki filmleri gibi, renkli ve aydınlık renk skalasıyla, Uzakdoğu dövüş sanatlarına sunduğu saygıyla, sinemasal bir fabl olarak yine ortalamayı tutturuyor. Yani kaliteli bir animasyon var karşımızda yine. İlk iki filmde olduğu gibi güç zehirlenmesini alttan alta eleştirse de (hatta bu rakibini istediğinden fazla güç yükleyerek mat ediyor), komediye ağırlık verip farklılık yaratılmaya çalışsa da hikaye konusunda artık bir şeyler yapmak gerektiğini düşündürüyor. Çünkü iyi bir animasyon serisinin sonuna geldik duygusu hakim. Bizce yapımcılar bir yol ayrımında: Ya bu seri sonlandırılacak, zirvede bir seri bırakılacak ve hasılat yumurtlayan tavuğa veda edilecek. Ya da seri yepyeni bir hikaye ile seyirci karşısına çıkacak! Bakalım hangisi tercih edilecek, onu da zaman gösterecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kung-Fu Panda için karar zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN