Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile dövüşmek mutluluk verici

Aksiyon yönetmeni, aktör ve dublör olan Fatih Uğurlu Oscarlı artistlerin dublörlüğünü yaptı, aksiyon filmlerinin aranan ismi oldu. Hollywood, Çin ve sinemasında birçok isimle çalıştı. Christian , Russell Crowe çalıştığı oyunculardan bazıları... En son ise çocukluk hayalini gerçekleştirdi; ile karşılıklı dövüştü

Giriş Tarihi: 28.5.2016 ABONE OL
Jackie Chan ile dövüşmek mutluluk verici
Bruce Lee, Van Damme, Jackie Chan'ın filmlerini izleyerek büyüdü o. İdol belledi her birini. Küçücük yaşında onlar gibi olabilmenin hayalini kurdu çoğu zaman. Babasına "Dövüş sporu yapmak istiyorum" dediğinde henüz 10 yaşındaydı. Akranları sokakta futbol oynarken, küçük Fatih, aksiyon filmlerindeki dövüş sahnelerinin büyüsünü sokaklara taşıdı; filmlerde gördüğü karete ve kung fu sahnelerini taklit ede ede yıllarca geliştirdi kendini. Babası karşı çıksa da gizli gizli öğrendi dövüş sanatlarını. 15 yaşına geldiğinde ise profesyonel olarak dövüş sporları yapmaya başladı. Onun tek bir hayali vardı; Bruce Lee, Van Damme, Jackie Chan gibi olabilmek... Bunun içinde adım adım ilerledi. Eş-dost akraba işletme bölümünü okumasını istese de o sevdasının yolunu tuttu. Kafasına takmıştı, bunun içinde Marmara Üniversitesi Spor Akademisi bölümünü tercih etti. Üniversite yıllarında tek bir amacı vardı: Okurken film ve dublörlük üzerine çalışarak belli bir seviyeye gelebilmek... Başardı da... O şimdi aksiyon yönetmenliği, dublörlük ve aktörlük yapıyor. Adı Fatih Uğurlu. 31 yaşında genç yaşamına birçok başarı sığdırmış. Türkiye'de ilk olarak TV dizilerinde dublörlük yaparak sektöre adım atmış. Kurtlar Vadisi, Öyle Bir Geçer Zamanki, Kara Yılan gibi sayısız dizinin ardından Ejder Kapanı, Kurtlar Vadisi Filistin, Labirent, Bal gibi sinema filmlerinde de dublörlük yapmış. Ejder Kapanı'nda Kenan İmirzalıoğlu, Sen Kimsin?'de Tolga Çevik gibi ünlü isimlerin tehlikeli sahnelerinde boy göstermiş o. Sinemaseverlerin hayranı olduğu aktörlerin tehlikeli sahnelerde yerine geçmesini bilmiş. Bazen ateşler içinde kalan bir oyuncunun sahnesinde dublör olmuş, bazen beş katlı bir binadan atlama sahnesini canlandırmış.

BALE'İN DUBLÖRÜ OLDU
Aksiyon sahnelerinin vazgeçilmezi olan Fatih Uğurlu'nun hayallerini ise Hollywood süslemiş hep. Bunu gerçekleştirmek için de zar zor para biriktirip Amerika'nın yolunu tutmuş. Sonra dünyada az sayıda olan dublör okullardından Los Angeles'daki Stunt Dublörlük Okulu'nda eğitimler almış. Bu sayese Hollywood'daki dublörlük alanında yetkin isimlerle de tanışma fırsatı yakalamış. Otomobil, motosiklet eğitimlerini sürdürmesini de bilmiş o. Bir yılın sonunda ise yüzünü Hong Kong'a dönmüş bu sefer; dövüş sanatlarının kalbi Hong Kong'da hem dövüş sanatını geliştirmek hem de dublörlük eğitimini kuvvetlendirmek istemiş. Klasik kung fu filmlerinde oynayan, Jackie Chan'in eski filmlerinde hem dövüşen hem de dublörlük yapan Sharan Yang'dan dersler almış. Böylece uluslararası film sektöründe birçok işte çalışmasını bilmiş Fatih Uğurlu. Altı yıl önce ise domino taşı gibi ardı ardınca Amerika, Çin ve Hong Kong sinemasında büyük işlere imza atmaya başlamış. Oscarlı Christian Bale'in başrolünü oynadığı Savaşın Çiçekleri filminde de Christian Bale'in dublörlüğünü yaptığı günü hiç unutamıyor. Fatih Uğurlu o günü onur duyarak şöyle anlatıyor: "Savaşın Çiçekleri filminin aksiyon yönetmeni bana, 'Filmde dublörlük yapar mısın?' deyince hemen kabul ettim. Ama Christian Bale'in dublörlüğünü yapacağımı bilmiyordum. Öğrendiğimde çok heyecanlandım, inanamadım. Filmde ona o kadar benzedim ki, yönetmen Zhang Yimou bile bizi karıştırıyordu. Türkiye'de birçok kişi de inanamadı, ama azmin sonucu olarak gördüler, destek verdiler. Bale'in dublörlüğü diğer sinema filmlerinin de yolunu açtı, bana prestij kazandırdı." Ardından yurt dışından daha çok teklif almaya başlamış. Aksiyon filmlerinin aranan ismi ünlü oyuncu Scott Adkins'in rol aldığı Legendary: Tomb of the Dragon isimli sinema filminde Adkins'in yerine tehlikeli sahnelerde de oynamış: "Aksiyon camiasında ismi olan Adkins'in dublörlüğünü de yapınca ünüm daha da arttı. Çevremdekiler 'Nasıl oldu da seni seçtiler?' demeye başladı" diyor.

RUSSELL CROWE İLE DÖVÜŞTÜ
Çekimlerinin bir ayağı da İstanbul ve Adana'da yapılan James Bond serisinin 23. filmi Skyfall'ın çekimlerinde üç ay boyunca filmin dublör koordinatörü olarak çalışmış Uğurlu. Böylesine büyük bir projede çalışmış olmanın gururunu da yaşıyor. Ama onu en çok heyecanlandıran ve etkileyen Oscarlı Russell Crowe'un Son Umut filminde karşılıklı dövüş sahnesi olmuş. Uğurlu filmin çekimleri sırasında Crowe ile yaşadığı anısını o günü yaşar gibi anlatıyor: "Oscarlı Russell Crowe'u Son Umut filminin setinde görünce çok heyecanlandım. Onunla dövüş sahnesi yapmak bambaşka bir duyguydu. Crowe bana: 'Hangi takımı tutuyorsun?' diye sordu. Pek futbolla alakam yok ama 'Galatasaray' cevabını verdim. Crowe: 'Bu sahnede ben Fenerbahçe'yim, sen de Galatasaray. Şimdi bana penaltı çakacaksın, işte karnıma öyle vur' deyince hızlıca karnına yumruk attım. Çekim sonrası Crowe karnını tutuyordu, yanıda gittim. 'İyi misin, canın acıdı mı?' diye sordum. Crowe birden 'Go Galatasaray' dedi" diyerek gülüyor. Uğurlu'nun şu an tek hayali Türkiye'ye aksiyon yönetmenliğini getirebilmek...

ÇOCUKLUK HAYALİ GERÇEK OLDU
Uğurlu, Çin, Hong Kong, Amerika ve Türkiye arasında da mekik dokuyor. Ama bu yıl çocukluk hayalini gerçekleştirmiş o. 2017'de vizyona girecek olan Kung Fu Yoga sinema filminde, Pekin'de Jackie Chan ile karşılıklı dövüş sahnesi çekmişler: "Jackie Chan bir profesörü canlandırıyor. Filmde tapınakta dövüşüyoruz. Zor bir dövüş sahnesiydi. Kısa bir dövüşün ardından üstünden takla atıyorum. Bir hata yapsam, Jackie Chan'in yüzü darma dağın olabilirdi. Onunla dövüşmek mutluluk verici" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jackie Chan ile dövüşmek mutluluk verici
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN