Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’in yalnızlığı!

Kış Uykusu’nu saymazsak uzun zamandır yerli değil, yabancı filmlerde oynuyor. Ben Hur’la yine kendi geleneği bozmadı. Fakat o bu alanda neredeyse tek

Haluk Bilginer’in yalnızlığı!
Uluslararası yapımlarda Haluk Bilginer'in rol almasına alıştık. Olağan geliyor artık bize. Acemi Askerler/Buffalo Soldiers (2001), bizde gösterime girmeyen politik polisiye Uluslararası/International (2009), W.E. (2011), The Reluctant Fundamentalist (2012) ve Rosewater (2014) sonrasında Bilginer'i bu hafta Ben Hur'da izleyeceğiz. Sırada da Osmanlı Subayı/The Ottoman Lieutenant filmi var. Zaten son yıllarda Kış Uykusu'nu saymazsak Bilginer sinemada hep uluslararası yapımlarda görünüyor. Ama işin aslı onun dışında istikrarlı bir şekilde uluslararası arenada kendini var edebilen pek oyuncumuz yok.
Hatırlarsanız bir ara oyuncularımız için yurt dışına açılmak modaydı. Hedef de Hollywood'du. Tamer Karadağlı ile, Deniz Akkaya'nın çabalarından geriye Living&Dying (2007) gibi vasat altı bir film kaldı. Meltem Cumbul çok uğraştı, A Beautiful Life (2008), The Alphabet Killer (2008) gibi iki filmde rol aldı. Sonra rotayı Hollywood'dan Bollywood'a kırdı. Yumurta filminin keşfi Saadet Işıl Aksoy da yurt dışına açılmayı denedi. Ama bir-iki filmde saniyelerle görünmenin ötesine geçemedi.
Açıkçası uluslararası alanda var olma iddiası pek olmayan İlyas Salman, Mısır Adası/Simindis kundzuli (2014) ile bu filmlerin hepsinden daha fazla ses getirdi.
Ama İtalya'da daha sessiz ve derinden giden Mehmet Günsür belki de 'den sonra yabancı filmlerde rol alan en istikrarlı oyuncumuzdu. Ama o da genelde İtalyan TV filmlerinde oynadı ve sinema filmi olarak hafızalarda İtalyan/ L'italiano (2002) kaldı.

AŞILAMAYAN DİL SORUNU
Türk oyuncuların yabancı filmlerde oynaması elbet yeni değil. Muzaffer Tema, Ayhan Işık'ın Hollywood seferleri bilinir. Tuncel Kurtiz uluslararası filmlerde çok oynamıştır. Hatta İsrail yapımı Kuzunun Gülümseyişi/ The Smile of the Lamb (1986) ile Berlin Film Festivali'nde Gümüş Aslan almışlığı vardır.
Eski kuşak dil sorununu aşamadığı ve biraz da dışa açılma cesaretini gösteremediği için yurt dışına açılamamıştı. Dil sorunundan kastım yabancı dil bilmemek değil, bir yabancı dille oynamak.
Yıllar önce Şener Şen'e neden uluslararası arenaya açılmadığı sorulunca Şen "Yabancı bir dili konuşabilirsiniz ama o dilde oynamak çok zor ve riskli" minvalinde cevap vermişti.
Fakat sonraki kuşaklar dil sorunu çözse bile bağlantı sorununu pek çözemedi.

FIRSAT KAÇTI MI?
Türkiye'de çekilen bazı uluslararası yapımlarda Türk oyuncuların yer alması bu bağlantıları kurmak için iyi bir fırsattı. Mesela Son Umut'ta Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan epey iyi oynuyorlardı. Ama bu tür çabalar devamı gelmeyince tekil örnek olarak kaldılar maalesef.
Öte yandan özellikle 'da yaşayan Türk oyuncular sanki bu sorunu aşıyor gibiler. Mesela Sibel Kekilli Duvara Karşı'nın rüzgarını arkasına alıp birçok filmde oynadı. Malum fenomen dizi Game of Thrones'un gözde oyuncuları arasındaydı.
'da yaşayan Numan Acar da son dönem uluslararası yapımlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bir ara Türkiye'ye gelen birçok filmde küçük rollerde görünen Acar'ın, Homeland'de iyi bir performans sergiledikten sonra yıldızı parladı. Yakın zamanda Point Break'te izledik kendisini. Sırada Christian Bale ve Oscar Isaac'ın oynadığı yakında vizyona girecek The Promise filmi var.
Başa dönersek henüz Haluk Bilginer'in performansına ulaşan yok. Yurt dışında oyuncu olarak varlık göstermek bir mesele mi derseniz? Eee sinemamızın geldiği noktayı düşünürsek üzerine düşünülmesi gereken bir mesele gibi geliyor bize...

HAFTANIN FİLMLERİ
Onuru için savaşanlar
BEN HUR: Her güzel şeye el atıp efsanevi Ben Hur filmine el atmamak olmazdı. Rusya'dan Hollywood'a transfer olan Timur Bekmambetov'un yönettiği filmde haksızlığa uğrayıp köle yapılan bir asilin kahramanlık dolu mücadelesi anlatılıyor.
William Wyler'ın epik şaheseri karşısında 2016 model Ben Hur'un tutunması zor görünüyor. Ama yeni kuşağın Ben Hur ile tanışmasına da vesile oluyor.
Başarı cezasız kalmaz
SULLY: Haftanın bir diğer kahramanlık hikayesi ise Sully'de anlatılıyor. Clint Eastwood'un yönettiği ve Tom Hanks'in başrol oynadığı filmde 2009'da Kaptan Sully Sullenberger'ın, kullandığı yolcu uçağını Hudson Nehri'ne indirip 155 yolcunun hayatını kurtarması ve sonrasında yaşadıkları anlatılıyor. Sully Sullenberger kahraman olsa da açılan soruşturma nedeniyle işini ve itibarını kaybetme tehlikesi yaşıyor. O da bununla mücadele ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk Bilginer’in yalnızlığı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN