Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoluk çocuk oyuna daldık

sebebiyle aylardır evde olan çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynler, oyuncak sipariş etmeye başladı. Öyle ki, oyuncak satışları da büyük oranda arttı. En çok eğitici aile oyunları, eğitim setleri, genel kültür ve boyama oyunları tercih edildi

Giriş Tarihi: 23.5.2020 ABONE OL
Çoluk çocuk oyuna daldık
Koronavirüs nedeniyle çocukların evde olduğu şu günlerde oyuncak satışlarında da ciddi bir artış olmuş. Evde çocuklarıyla zaman geçirmekte zorlanan aileler çareyi oyuncak sipariş etmekte buluyor. Ancak oyuncak alırken çocuklarımızın yaşını, ilgi alanlarını ve güvenliğini dikkate almamız gerekiyor. Aldığımız oyuncakları da düzenli olarak temizleyerek çocuğumuz için sağlıklı oyun ortamı hazırlamalıyız.
Peki, tüm bunları nasıl yapacağız? Çocuğumuza uygun oyuncağı nasıl belirleyecek, oyuncak temizliğini nasıl yapacağız? İşte bu sorularımızın cevabını Mucit Panda oyuncak sitesinin kurucuları Gökçe Güner ve Duygu Yalçın ile konuştuk.
Gökçe Güner doğru oyuncak seçimini yapabilmek için öncelikle çocuğunuzu iyi tanımalısınız diyor: "Çocuğun ilgisini çeken özel konular varsa iyi takip edilmeli, çünkü bu konulara dokunan oyunlar, oyuncaklar çocuğun öğrenmeye açık ve motive olduğu alanı gösterir. Aynı zamanda çocuğun yaşına uygun gelişimsel ihtiyacı iyi tespit edilmeli. Oyun, çocuk için özgür bir alan yaratır ve çocuklar çoğu zaman eksik oldukları alanlar yerine, daha kolay başarabildikleri alanlarda oynamayı seçer. Eğer oyunlar çocuğu motive eden bir ortamda, zorlamadan oynatılırsa çocuğun oyunu sevmesi, vazgeçmemesi de kolaylaşır. Gelişimsel kazanımları da oynama sürecinde zaten edinecektir."
Aldığımız oyuncakların hijyenini sağlamak da pek kolay sayılmaz. Çünkü oyuncakların belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Oyuncakların temizliği konusunda Duygu Yalçın oldukça faydalı bilgiler verdi: "Öncelikle sabun gibi kolay durulanabilen temizleyiciler ile antialerjik bebek deterjanlarının kullanılmasını öneriyoruz. Suya dayanıklı boya ile boyanmış ahşap oyuncaklar kaynatılmış ılık su ile temizlenebilir. Eğer temizleyeceğiniz oyuncak plastikse, ahşap oyuncaklar gibi temizlemekte sakınca yok. Ancak kaynar sıcaklıkta su kullanımı materyale zarar vereceği için suyun soğutulmasını öneriyoruz. Pil aksamı olmayan pelüş bir oyuncak temizlenecekse, derinlemesine bir temizlik için çamaşır makinesinde yıkanabilir. Varsa kurutma makinelerinden de yararlanabilir. Bu konuda da oyuncağın etiketindeki sıcaklık derecesinin gözetilmesi önceliklidir. Oyuncakları temizleme sıklığı ise oyuncağın kullanım sıklığına göre belirlemek gerekir. Henüz oral dönemi tamamlamamış çocukların oyuncakları çok daha sık temizlenmeli."

OYUNCAK SEÇİMİ ÖNEMLİ
Oyuncak seçiminde zorlanıyorsanız, aşağıdaki bilgiler çocuğunuz için doğru oyuncağı seçmenize yardım edecektir.

OKUL ÖNCESİ ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR
İnce motor becerilerine yönelik oyunlar: Boncuk dizme, boyama yapma, makas kullanma, birleştir-oyna bloklarla oynama hem ince motor kasları hem de el-göz koordinasyonunu geliştirir. Bu tarz erken dönem etkinlikleri çocukların ilkokul döneminde yazı yazmaya alışmasını da kolaylaştırır. Dil becerilerinin gelişimine yönelik oyunlar: Hikâye kartları kullanarak çocuktan kartlar arasında ilişki kurmasını, cümleleştirmesini, hayal gücünü de dâhil ederek kısa hikâyeler anlatmasını istemek, daha da önemlisi çocuğu dinlemek çok kıymetlidir.

İLKOKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR
Görsel algı, dikkat ve hafızaya yönelik oyunlar: Sürdürülebilir dikkat becerilerindeki artış, derslerdeki odaklanma ve konsantrasyonu artırdığı için dikkat hatalarını da azaltır. Bu tür oyunlar arasında yer alan ve kısa bir inceleme süresi sonunda çocuğa gördükleriyle ilgili soruların sorulduğu oyun kutuları aileler için eğlenceli ve bilgilendirici kartlar içeriyor. Stratejik düşünme oyunları: Bu tarz oyunlar durum tespiti yapma, sonraki hamleleri planlama, rakiplerin hamlelerini öngörme, risk alma ve karar alma becerilerini destekler. Anne-çocuk veya baba-çocuk gibi genellikle iki kişilik oyunlar olduğu için ailelerin birbirine zaman ayırması, birlikte eğlenmesi imkânını da oluşturuyor. Eski Türk zekâ oyunlarından mangala ilkokullarda turnuvası da yapılan sevilen strateji oyunu.

SATIŞLARI PATLADI
Sipariş edilen oyuncaklara baktığımızda ebeveynler sadece çocuklarını değil kendilerini de düşünmüşler. Öyle ki, Gökçe Güner ailece oynanan oyunlar ve genel kültür oyunlarının satışlarında artma olduğunu söylüyor: "Aileler çocuklarının okulda geçirdiği saatleri evde en verimli şekilde değerlendirmek istiyor. Bu sebeple talepte ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Toplama-çıkarma pratiğine yönelik eğitici aile oyunları, dikkat gelişimine yönelik eğitim setleri, Türkiye ve dünyamızı tanıtan genel kültür oyunları ile boyalar şu anda en çok satanlarımızdan."

ARKADAŞINA GÖNDER
Çoluk çocuk oyuna daldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA