Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçmiş ve gelecek İki Keklik’te buluştu

Türk Halk Müziği korosu şefi sazını bu kez kendisi gibi müziğe sevdalı kızı için eline aldı. Babakız İki Keklik’i seslendirdi

Giriş Tarihi: 6.6.2020 ABONE OL
Geçmiş ve gelecek İki Keklik’te buluştu

Alternatif müziğin sevilen seslerinden Ceren Gündoğdu'yu tanıyanlar onun bu toprakların müziğine, türkülerine olan tutkusunu da iyi bilir. Elbette bunda Türk Halk Müziği'ne yön vermiş bir isim olan, babası Zafer Gündoğdu'nun payı büyük. Kızını, Ali Ekber Çiçek'in, Âşık Mahzuni'nin deyişlerini anlatarak büyütmüş bir babadan bahsediyoruz. Evinde Belkıs Akkale'yi, Ümit Tokcan'ı misafir eden... Gelelim İki Keklik'in hikayesine... Ceren Gündoğdu, İki Keklik'i geçen yıllarda Doğa İçin Çal projesi için seslendirmişti. Ama sadece 10-15 saniyelik bölümünü. Kayıt kısaydı ama videosu sosyal medyada büyük ilgi gördü. Genç müzisyen, karantina başlamadan birkaç gün önce de yeni albümünün çıkışını kutlamak için eşiyle anne ve babasının evine yemeğe gitti. Sonrasını kendisinden dinleyelim: "Her gün sayısız İki Keklik mesajı aldığımı anlatıyordum babama şaşkınlıkla. Babam sofradan kalktı bağlamayı eline aldı, o çaldı ben söyledim. Aile arasında, bize anı olsun diye çektiğimiz o video, bir gece içerisinde baba-kız aşkını simgeleyen viral bir videoya dönüştü. Ardından türkünün tamamını kaydetmeye karar verdik." Baba-kız türkünün modern yorumunu Zafer Kazayazgan'ın düzenlemesiyle kaydetti. Ceren Gündoğdu, kayıt aşamasını "Tarifsiz bir güzellik" olarak değerlendiriyor: "Babam hem hayatımın hem müzikal yolculuğumun ışığı oldu dünyaya gözlerimi açtığım andan itibaren. Daha önce çok kez aynı sahneyi de paylaştık ama baba-kız olarak bir türkü kaydediyor olmak, evrene kalıcı bir anı bırakıyor olmak apayrı bir heyecan yarattı bizde. Stüdyoda, özellikle de video klip çekimi esnasında çok kez gözyaşlarıma engel olamadım."

YOLUN BAŞINDASIN

Ceren bu süreçte önemli bir yüzleşme de yaşamış: "Zaman içerisinde şarkılar albümler kaydediyorsun, konserler yapıyorsun ve diyosun ki ben bu işe çok emek veriyorum, tamamdır ben bu yolun yolcusuyum ama sonra babanı görüyorsun bağlamasını çalarken; 30 küsur yıldır senin stüdyoda harcadığın gecelerin 10 katını harcamış stüdyolarda, sahnelerde. Sen türkü nedir bilmezken, Anadolu'nun önemli ozanlarıyla gününü gecesini paylaşmış, bu coğrafyanın müziğinin seyrinde önemli bir rol üstlenmiş ama kızına saz çalacağı için de hâlâ heyecanlanabilecek kadar ruhunu temiz tutabilmiş. O zaman diyorsun ki dur Ceren sen daha yolun çok başındasın..." Türkülere modern yorum katmak aslında çok riskli. Orijinalliğine zarar vermemek gerekiyor. Ama söylediğim gibi Ceren Gündoğdu bu coğrafyanın müziğini seven, saygı duyan bir müzisyen. Türküler onun tutkusu demek yanlış olmaz: "Özünü bilmek, bu toprağın müziğini öğrenmek öyle sanıldığı gibi kolay değil bunun farkındayım elbette. Tek bir Neşet Ertaş türküsü ezberlemekle, tek bir Âşık Veysel türküsü söylemekle olacak şey değil, belki de bir ömür vermek lazım. Ama gerçek anlamda özgün yeni bir müzik dili oluşturabilmenin ön koşulu elinden ve içinden geldiğince özünü keşfetmek için emek harcamaktan geçiyor bence..." İki Keklik baba-kızın yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı proje öncesinde dinleyicilere yaptıkları bir sürpriz. Yani devamı da gelecek...BILLIE EILISH ONA BAYILIYOR

Güçlü müzikal duruşuyla dikkat çeken güncel müzik sahnesinin yükselen isimlerinden biri Noga Erez. Hayranı çok. Billie Eilish de onlardan biri. 11 Haziran, saat 22.00'de evlerimize konuk olmaya hazırlanıyor. Konser, TLVSOUND serisi kapsamında Zorlu PSM'nin Facebook ve Instagram hesapları üzerinden yayınlanacak. Seri kapsamında 14 Haziran Pazar günü ise saat 22.00'de Yemen Blues konseri var.

YEPYENİ BİR SOLUK

Uzun zamandır beni etkileyen bir erkek vokal dinlememiştim. Turgut Çıngı, çok da güzel bir cover'la çıkıp gelince özlemim sona erdi. Çıngı ilk teklisi için Fikri Karayel'in Trenler şarkısını seçmiş. Yorumuyla da şarkıya yeni bir ruh katmış. 10 yılı aşkın süredir sahne deneyimi bulunan Çıngı'yı sahnede izlemek için sabırsızlanıyorum.

Demlenmiş şarkılar

Senin Ardında adlı ilk teklisini yayınlayan Seçil, uzun yıllar kurumsal hayatta çalışmış, ikiz kızlarını yetiştirmiş. Ama bir yandan da söz yazıp beste yapmaya devam etmiş. Ve doğru zamanın geldiğine inandığı bir dönemde de onları gün ışığına çıkarmaya karar vermiş. "Şarkılar benim için şifa, paylaşmak başka hayatlara dokunabilmektir. Şarkı yazmak için her şeyi yaşamış olmak da gerekmiyor, başkalarının yaşadıklarını yüreğinde hissedebilmek yeterli" diyor. Seçil dinleyicilerini oturmuş yorumu ve demlenmiş şarkılarıyla umut ve aşk dolu bir yolculuğa davet ediyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmiş ve gelecek İki Keklik’te buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA