Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAN AKSIN: AYAL'a bravo!

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Ayal dediğim, Ayvalık Anadolu Lisesi, bravo ise bu lisenin Fotoğrafçılık Kulübü'ne. Çünkü bir fotoğraf sergisi açtılar, 40 yıllık gazeteci ve fotoğrafçı olan ben bile imrendim, hayran kaldım. AYAL Fotoğrafçılık Kulübü'nün 21 öğrencisi, başlarında öğretmenleri Şennur Akbaş ve Tahsin Erdem olmak üzere, ellerine fotoğraf makinalarını almışlar ve "Ayvalık'ta Zeytin'in Öyküsü" adındaki bu projeyi hayata geçirmişler. Kolay olmamış tabii. Proje zeytinin öyküsü olunca, ağacından başlayarak, üreticisine, toplayıcısına, fabrikada işlem aşamasına kadar bu harika meyvenin tüm öyküsünü, emeği ve emek verenleri de fotoğraflamışlar.

HERKES ÇOK BEĞENDİ

Hani deriz ya "Önce eğitim" diye. Önce eğitim ama yerinde eğitim. İşte AYAL öğrencileri, bunu yapmışlar. Fotoğraf Kulübü'nün gönüllü öğrencileri, bu etkinlikle, hem zeytinin öyküsüne ortak olmuşlar, hem de zeytin emekçisinin öyküsüne tanıklık etmişler. Açtıkları sergide öğretmenleri Şennur Akbaş ve Tahsin Erdem'in fotoğrafları da dahil 64 fotoğraf yer alıyor. Ben fotoğrafları çok beğendim. Benim gibi, sergiye katılan Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ayvalık Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Süner ve bu sergiye destek vererek gerçekleşmesine büyük katkıda bulunan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer de çok beğendiler. Hepimiz AYAL Müdürü Veli Tuncay'ı lisenin bu başarısından dolayı kutladık.

ÖRNEK OLACAK
Sergi girişiminde büyük payı olan Şennur Akbaş'dan okulun Fotoğrafçılık Kulübü hakkında da bilgi aldım. Akbaş'ın verdiği bilgiye göre, kulüp olarak 8 yıldır birçok etkinlik ve proje gerçekleştirmişler. Zeytinin Öyküsü Sergisi konusunda ise şunları söyledi: "Bu sene erken davranarak 'Zeytin hasatını kaçırmayalım' dedik. Sonrasında proje çalışmasına yöneldik. 3 ayrı yerde farklı günlerde zeytin toplanmasında bulunduk. Daha sonra da zeytinin işlem aşamaları için fabrikaya gittik. Zeytin üreticileri ile görüştük, bilgi aldık. Etkinliğimizin kabul edildiği Bilinçli Gençlik Projeleri; Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, ilköğretim, orta öğretim ve YÖK ile ortaklaşa başlattığı bir hareket. Bilinçli Gençlik Hareketi; farketme, öğrenme, yaşama, hissetme ve tanıma, tanıtma fırsatı yaratan bir oluşum." Bakanlık bu güzel projeyi "örnek" olarak kullanmak istiyor. Bu güzel sergi ile de proje tamamlanmış oluyor. Daha sonra etkinliğin yapılışını anlatan ve projeyi tanıtan bir video "Bilinçli Gençlik" tarafından tüm Türkiye'ye yayılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: AYAL'a bravo!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN