Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar ayaklanıyor

160 ülkede kadınlar, kendilerine uygulanan şiddeti dans ederek protesto edecek. Türkiye'de de 1 milyon kişinin katılması beklenen eylemi İzmir Tanıtım Derneği üstlendi

Dünya kadınları, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadına yönelik şiddeti protesto etmek için ayaklanıyor. Bu kez de dans ederek seslerini duyurmaya çalışacak olan kadınların hedefi büyük. Kampanya dünyada "One Billion Rising" adıyla aynı ismi taşıyan internet sitesi aracılığı ile yaklaşık 160 ülkede yürütülüyor. Hareketin dünya lideri; şarkıcı, aktrist, oyun ve kitap yazarı Eve Ensler. Dünyada her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını söyleyen İzmir Tanıtım Derneği Başkanı Hakan Doğanay, Türkiye'de 100 farklı noktada dans ederek eylem yapmayı planladıklarını belirtti. Sosyal medyada duyuruların yayınlanmasıyla, kadınlar örgütlenmeye başladı. 14 Şubat'ta kadınlar, hediye almak yerine bulundukları yerde dans edecek. Yani dans ederek ayaklanacak.

ÜÇ KADINDAN BİRİ MAĞDUR
Geçtiğimiz yıl hemen hemen her gün verdiğimiz kadına şiddet haberleri, yeni yılla birlikte hız kesmeden devam ediyor. Maalesef ülkemiz, kadına yönelik şiddette dünya ikincisi, kadın-erkek eşitliği sıralamasında da 134 ülke arasında 129. sırada bulunuyor. Polis kayıtlarına göre, ülkemizde günde yaklaşık 138 aile içi şiddet olayı yaşanıyor. Ve yine anlam vermesi çok güç ama dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor. Şiddet ilk etapta sadece dayak olarak algılansa da, unutulmamalı ki bunun içinde tecavüz, taciz, sünnet, recm gibi insanlık ayıbı durumlar var. Kampanyada hedef, dünya çapında 1 milyar kadına ulaşmak. Kampanyayı dünyada "One Billion Rising" adıyla duyuran hareketin lideri; şarkıcı, aktrist, oyun ve kitap yazarı Eve Ensler. (Biz kendisini daha çok tüm dünyada ses getiren Vajina Monologları'nın kitap-oyun yazarı ve başrol oyuncusu olarak tanıyoruz.) İzmir Tanıtım Derneği Başkanı, aynı zamanda radyo ve TV sunucusu Hakan Doğanay, 14 Şubat'ta tüm Türkiye'de ve özellikle İzmir'de çok büyük bir etkinlik yapmaya hazırlandıklarını açıkladı. Doğanay, "İzmir'deki eylemin yeri tam netleşmemekle birlikte, saat olarak 13.00-14.00 arasını düşündük" dedi. Türkiye için "Sen de 1 ol" sloganının kullanacağını belirten Doğanay, "Hedefimiz bu eylemin tüm Türkiye'de gerçekleştirilmesi ve amacından saptırılmaması. Yani bu eylem için araç olarak kullanılan dansın, doğru anlaşılması gerekli. Bu hareket bir dans gösterisi değil, bir eylem, bir yükseliş, bir başkaldırı, hatta bir uyanış. Bu eylem için özel koreografiler hazırlanacak" diye konuştu.

SEDAT YÜCE ŞARKI YAPTI

Konuyla ilgili dans dışında neler yapılabilineceğini anlatan yazılar, Türkiye ile ilgili özel hazırlanan videolar, özel olarak bestelenen müzikler, hazırlanan koreografiler www.onebillionrisingturkey. org internet sitesi üzerinden paylaşılacak. Dernek, şu ana kadar birçok şehir, sivil toplum örgütü ve üniversitelerle işbirliği içine girmiş bile. İzmirli sanatçı Sedat Yüce de bu etkinlik için özel bir şarkı bestelemiş. Türkiye'de 100'den fazla noktada dans edilmesi ve eyleme 1 milyon kişinin katılımı hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar ayaklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN