İnciraltı'nı beğendiler

BIE Heyeti, dün EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nda inceleme yaptı. Crown Plaza Oteli'nin çatısından bölgeyi gözlemleyen konuklara, alan ile ilgili bilgi verildi. Heyet üyelerine çevrenin fotoğrafları ve master planları dağıtıldı

Giriş Tarihi: 14.2.2013
EXPO 2020 için İzmir'e incelemeye gelen BIE İncileme Heyeti, EXPO'nun kurulacağı İnciraltı'nı yakından gördü. İlk olarak Crown Plaza Oteli'nin çatısından bölgeyi inceleyen heyet, daha sonra Vali Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile otelde değerlendirme yaptı. Toplantının ardından Kent Ormanı'nın bulunduğu İnciraltı Lagünü civarında otobüsle tur atılarak, heyet üyelerine bilgi verildi. Heyet üyeleri EXPO alanının havalimanına ne kadar uzaklıkta olduğunu merak edince programda olmamasına rağmen otoyoldan havalimanına doğru yola çıkıldı. Gaziemir'deki yeni fuar ve kongre alanı da anlatıldı. Havaalanı yolundaki Hugo Boss mağazasından alışveriş yapmak isteyen heyet üyeleri basın mensuplarını görünce bundan vazgeçti, Swissotel Büyük Efes'e geri döndü.

ÇİÇEKLE KARŞILADILAR
BIE Heyeti'ni kapıda bekleyen İnciraltı- Bahçelerarası Tabiatı'nı Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, Onursal Başkan Şadi Katırcıoğlu ve dernek yönetim kurulu üyeleri heyeti çiçeklerle karşıladı. Dernek Başkanı Ekrem Şen, BIE Genel Sekreteri Loscertales ile görüştüklerini ifade ederek, görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirtti. Şen, "Heyet üyelerine İnciraltı'ndaki çalışmaların tamamlandığını ve bölge sakinleri olarak artık EXPO'yu beklediğimizi söyledim. İzmir'in EXPO'yu en iyi şekilde gerçekleştireceğini belirttim" dedi. Aziz Kocaoğlu ile ilgili soruya ise Şen, "Sayın Başkanla aramızda bir problem yok. Herhangi bir olumsuzluk olmadı" diye konuştu.

YEMEKTE BULUŞTULAR
Öte yandan İnciraltı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Üyeleri, BIE Heyeti'ni karşılamak için Crowne Plaza'nın girişinde bekledikleri sırada otele giriş yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile tartışma yaşadı. Kocaoğlu'na 'günaydın başkanım' diyen dernek üyeleri, Kocaoğlu'nun bağırarak 'karıştırın, karıştırın' demesi üzerine şoke oldu. Kocaoğlu'nun sözlerine anlam veremeyen dernek üyeleri, duruma tepki gösterdi. Dernek üyeleri, "Bize gösterilen tavra anlam veremedik. Bu durum bizi üzdü" dediler. BIE Heyeti öğle yemeğinde İzmir'deki fahri konsoloslar ve yabancı öğrencilerle biraraya geldi. Swissotel Büyük Efes'te düzenlenen yemekte Vali Kıraç, "Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık, temasıyla yola çıktığımız EXPO yolcuğumuzu halkımız, hükümetimiz, belediyelerimiz ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütüyoruz." dedi.

EXPO HEYETİ BUGÜN ANKARA'DA
BIE İnceleme Heyeti, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Heyet ziyaretlerde hükümetin İzmir'in EXPO 2020 adaylığına desteğini değerlendirecek. BIE Danimarka Delegesi Steen Christensen başkanlığındaki heyet, saat 10.15-11.15 arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul edilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, inceleme heyeti üyelerine Ankara Hilton Oteli'nde öğle yemeği verecek. Saat 13.15-14.00 arasında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan heyeti kabul edecek. BIE İnceleme Heyeti daha sonra Bilkent'teki TOBB İkizleri'nde kapanış oturumuna katılacak. Saat 19.30'da ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu heyete akşam yemeği verecek. Yemeğe iş dünyasının önde gelen isimleri katılacak. Heyet, gece saatlerinde İstanbul'a geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnciraltı'nı beğendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN