Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimlik savaşını kaybettiler

Erbediz Ailesi'nin, kimlik mücadelesi sonuç vermedi. Baba Talat Erbediz "delil yetersizliği"nden kimlik alamayınca eşi ve 3 çocuğu vatandaşlık kayıtlarına geçirilemedi

Egeli Sabah'ın bir yıl önce manşetten duyurduğu olay şöyle gelişti: Konak Belediyesi yetkililerinin mahalle ziyaretleri sırasında Erbediz ailesinin çocuklarının kimlikleri olmadığı için okula gitmediği görüldü. Aileye yapılan açıklamalar sonrasında hayatı boyunca kim- lik sahibi olmayan baba Talat, yasal işlemler için yönlendirildi. Babası 25 yıl önce ölen, hiç görmediği annesinin ise kaydına ulaşamayan Erbediz'in, Konak İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru sonrasında istenen kemik ölçümleri yapıldı. Mardin'deki aile kütüğü çıkarıldı. Ancak devlet, Erbediz'e kimlik verebilmek için hayattaki 3 amca oğlundan da ifade istedi. Amca oğullarından ikisi ifade verirken, biri babalarından kalma arazilere ortak olmasını istemediği için, ifade vermeye gitmedi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de aradan geçen 2.5 yılda Erbediz'in "gösterilen ailenin çocuğu olduğunu kanıtlayan yeterli bilgi ve belgenin bulunmadığı, ayrıca başka bir yolla da Türk vatandaşlığını ispata yarayan belge bulunmadığı" gerekçesiyle, nüfus kütüklerine tescilini uygun görmedi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne yönlendirilen Erbediz'e, bir ay geçici oturma izni verildi ancak tüm ailesi için bin 50 lira da geçici ikamet bedeli istendi. İşsiz ve çaresiz olduğunu belirten Erbediz, "Ben miras değil çocuklarımın eğitim hakları için kimlik istiyorum. Sayın Valim Cahit Kıraç'a sesleniyorum; ne olur çocuklarımın geleceği için bize yardım edin" dedi.

EĞİTİMLERİ NE OLACAK?

Biri 5. diğeri 7. sınıf öğrencisi olan oğullarının misafir öğrenci olarak okula gidebildiğini ancak bunun resmi kayıtlara geçmediğini belirten Talat Erbediz, "Çocuklarım çok çalışkan ancak kimliğimiz olmadığı için resmi olarak okulun öğrencisi olamıyorlar. En büyük endişem üç çocuğumun geleceği" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimlik savaşını kaybettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN