Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucize hayatta annelik sevinci

Annesinin karaciğer parçasıyla hayat bulan Seval Demirel, doktorların "Ölürsün" uyarısına karşın nakilden 20 ay sonra hamile kaldı, çocuğunu dünyaya getirdi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Annesi Dudu Beken'den (46) nakledilen karaciğer parçasıyla 11 Ağustos 2010'da yeni bir yaşama başlayan Sevilay Demirel, doktorların "doğurma ölürsün, hamilelik için en az üç yıl geçmeli" uyarılarına karşın anne olma sevdasından vazgeçmedi. Naklin üzerinden iki yıl geçmeden hamile kalan genç kadın ölümü göze alıp 2 Ocak 2013'te anne oldu, kızı Duru'yu dünyaya getirdi. Erken hamilelik ve doğumun hayatını riske soktuğunu bildiğini belirten Demirel, "Sürpriz hamilelik oldu. Ölürüm de bebeğimden vaçgeçmem dedim, iyiki de göze almışım" dedi. Anne olma tutkusuyla ölüme meydan okuyan Seval Demirel'in ilginç yaşam öyküsü şöyle; Ailesiyle Aydın'da yaşarken İzmirli TCDD'de çalışan Hüseyin Demirel (37) ile nişanlanan Seval Beken evlilik hazırlıkları yaparken rahatsızlandı. Boğazında tıkanma şikayetleri ile gittiği Aydın Devlet Hastanesi'nde rahatsızlığı polen alerjisi sanıldı, tedavi gördü. Rahatsızlık tekrarlayınca Seval'e kan kanseri teşhisi konuldu. Kan değerlerinin aşırı düşmesi sonucu koyulan tanının yanlış olduğu anlaşıldı, bu kez Seval'e hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu olduğu bildirildi. Seval, iki yıl sonra kendi isteğiyle Ege Üniversitesi Hastanesi'nde takip edilmeye başlandı. Evlenip İzmir'de kurduğu yuvada bebek hasreti yaşamaya başlayan Seval bu süreçte hamile kaldı ve 2006'da sürpriz bir hamilelik yaşadı. Ancak karaciğer enzimleri kötüydü, doktorlar "seni doğumda kaybederiz" deyince zorunlu olarak hamileliği sonlandırıldı.

NAKİL ÖNCESİ İKİ İSTEĞİM VARDI
Siroza bağlı olarak dalağı büyüyen genç kadının anne olma şansı giderek zayıflarken, Seval Demirel'in evlat özlemi ve isteği daha da arttı. Nakil için 4-5 yıl daha bekleyebileceği söylenen genç kadın, nakil olmadan doğurma şansının kalmaması üzerine kararını değiştirdi. Seval Demirel karaciğer nakli için sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi'nde annesinden hayat buldu. Seval Demirel'e, annesi Doç. Dr. Murat Kılıç. Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper, Opr. Dr. Cihat Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu'dan oluşan ekip tarafından annesi Dudu Beken'den alınan karaciğer parçası nakledildi. 11 Ağustos 2010'daki nakille, Seval Demirel yeni bir hayata başlarken, "Nakille ulaşmak istediğim iki şey vardı, biri hastalıktan kurtulmak ve anne olmak" dedi ve şunları söyledi:

SİROZ'U GÖZE ALDI
"Sirozla yaşayıp gidiyordum. Ancak dalak büyümesi sorundu. Dalağımın alınması için başvurduğum Doç. Dr. Murat Zeytunlu, dalağın alınmasının ileride karaciğer nakli yapıldığında hayati tehlikeye yol açacağını söyledi. Ben de daha erken hastalıktan kurtulmak için nakil kararını öne aldım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucize hayatta annelik sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN