Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasının maaşını istiyor

Ekonomik olarak zor günler yaşadığını belirten Akhisar'ın İhsan Halası, ölmüş babasının emekli maaşının kendisine bağlanması için Manisa Valiliği'ne başvurdu

İhsan Çolak, 45 yıl önce Manisa Akhisar'ın Kayışlar köyünde dünyaya geldi. Daha küçücük çocukken, ev işleri ve kadın kıyafetleri ilgisini çekti. İlkokul sıralarındayken kız arkadaşlarıyla oyunlar oynadı. 11 yaşındayken İzmir'e taşındılar. Daha sonra ailesi yeniden köye döndü, o 15 yıl İzmir'de kaldı. Annesi rahatsızlanınca Kayışlar'a döndü. Kısa süre sonra anne ve babasını ardarda kaybetti. Kardeşleriyle köyde yaşamak istedi, ancak cinsiyet kimliği nedeniyle hem kardeşleri hem de köy halkı İhsan'ı yalnız bıraktı. 10 yıl boyunca çeşitli işlerde çalıştı. Yıllarca kimin derdi varsa koştu, tarlalarda, evlerde komşularına yardım etti. Tavuklarının yumurtalarını satarak, okul, cami ve ev temizliği yaparak geçimini sağladı. Zamanla Kayışlar halkının tamamı İhsan Hala dedikleri Çolak'ı bağrına bastı, evlerinin kapısını açtı. Ancak maddi imkansızlıklar İhsan Hala'nın peşini bırakmadı. Yıllık 600 lira olan ev kirasını bile ödemekte zorlanan İhsan Hala, Manisa Valiliği'ne başvurarak kadınlara tanınan ölmüş babasının maaşının kendisine verilmesi hakkından yararlanmak istediğini belirtti. "Kız çocuğu olursan evlenene kadar ölen babanın maaşını alabiliyorsun, sanki erkek başkasının çocuğu" diyen İhsan Çolak, "Valilik gereken incelemelerin yapılması için gerekli kurumlara yazı gönderdi. Sosyal güvencem ve hiçbir bankada hesabım olmadığını ispatladım. Bu girişimlerim çözüm olmazsa en azından bana bir iş versinler" diye konuştu.

YASAL OLARAK ZOR
Siyah Pembe Üçgen Derneği Avukatı Kerem Dikmen ise İhsan Çolak'ın, nüfus sicilinde erkek olarak tescilli olduğu için yasal olarak erkek göründüğünü, bu nedenle kadınların benzer durumda sahip oldukları imkanlardan yararlanmasının yasal açıdan mümkün olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasının maaşını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN