Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alzheimerin ilacı 'Go'

Türk Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Go Oyuncuları Derneği işbirliği yaptı. Hafızayı destekleyen, bunama etkisini tersine çeviren oyun, herkesi mutlu ediyor

Uzakdoğu'da 4 bin yıldır oynanan bir strateji oyunu olan ve beynin bütünsel işleyişini destekleyişi ile her yaştan oyuncu için sağlık verdiğine inanılan "go", İzmir'de Alzheimer ile mücadelede kullanılmaya başladı. İzmir Go Oyuncuları Derneği Başkanı Hakan İşyapan, üç ay önce Türk Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ile görüşerek başlattıkları sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde çok olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. İnsanların hem zeka hem kültür hem felsefe olarak "go"dan alabilecekleri çok şey olduğunu belirten İşyapan, "Go oyununu görenler bunu yavaş yavaş anlıyor. İzmir'deki derneğimiz iki yıl önce kuruldu. Özellikle son bir yıldır okullara zeka oyunları dersinin girmesi ve sosyal medyanın etkisiyle go oyununa olan ilgi çoğaldı. Biz Türkiye'nin en aktif derneklerinden biriyiz. Dernekteki üye sayımız 60. Uzakdoğu'da go daha çok yaşlıların oyunu olarak bilinir ama Türkiye'de yeni olduğu için üniversiteler ve gençler ağırlıklı olarak sahip çıkıyor" dedi.

ÜÇ AYDIR HER SALI
Alzheimer Derneği ile tesadüfen tanıştıklarını anlatan İşyapan, "Bir arkadaşımızın ailesinde alzheimer hastası vardı. Onun beyin egzersizine ihtiyacı olduğu, bu oyunla genç ve orta yaşta yaşlarda beyinle ilgili bazı bölümlerin çalıştırılmasıyla bu hastalığın önlenebileceği konuşulurken dernekle bir irtibata geçelim dedik. Ardından ortak sosyal sorumluluk projesi başlattık. Üç aydır her salı günü gidiyoruz. Hastalar, hasta yakınları ve hasta bakıcılara go öğretip, oynuyoruz. Elbette oyunu ileri seviyeye gelmiş kişilerle değil, hastalığın başlangıcında olanlarlae oynamaya çalışıyoruz. Dernek yönetimi de gonun beynin belli alanında yenilikler yarattığı ve insanların zihnini dinç tutuğu konusunda hemfikir. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Genç insanların onlarla bir şeyler paylaşması da onlar için çok önemli. Sadece oyun değil yeni kişilerle tanışmak da onları motive ediyor, dinç tutuyor" diye konuştu. İşyapan, bu ay içinde Gaziemir Belediyesi'nin sağlık ve eğitimi tema edinen bir organizasyon yapacağını ve bu organizasyonda kendilerinin de katılımcılara go oyununu anlatacaklarını sözlerine ekledi.

GO NEDİR?
Tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir strateji oyunu. Çin kökenli olmasıyla birlikte bütün Doğu Asya'da tanınır ve oynanır. Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılır. Oyunun temel amacı şöyle bir benzetmeyle açıklanabilir: İki general bir bölgeyi kontrol altına almak istemektedir. Bunun için ilk önce gözetleme kuleleri dikerler ve sonra da kendileri için güvenli bir pozisyon kurmaya çalışırlar. Oyunun amacı rakibi tamamen ortadan kaldırmaktan veya taşlarını esir almaktan çok onun karşısında avantajlı bir konuma geçmek, kendi taşlarınızla mümkün olabildiğince çok alanı kontrol altında tutmaktır. Go'da hesaplı hareket etmek (strateji) önemli olsa da, oyunun tek önemli noktası değildir. Go, insanı düşündüren yönüyle meditasyona ilham verebilir, hatta insanın iç dünyasına bir ayna tutarcasına kendi kişiliğini ve karşısındaki rakibin kişiliğini yakından tanımasına yol açar. Go birçok atasözünün çıkı�� noktası olmuştur. Çünkü Go hayatın gerçeklerini yansıtıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimerin ilacı 'Go'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN