Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihimizi kurtaralım

Giriş Tarihi: 1.4.2013

Muğla'nın Bozüyük beldesinde Bağyaka köyü sınırları içinde kalan 3 bin yıllık tarihe sahip Panamara antik kenti kaçak kazılar ile talan edildi

Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesindeki Bağyaka köyü sınırları içinde kalan Panamara antik kenti kaderine terk edilmiş durumda. Bugüne kadar hiçbir arkeolojik kazının yapılmadığı 3 bin yıllık antik kent kaçak kazılar ile talan edildi. Bölgenin en büyük antik kenti Stratonikeia'nın kutsal alanlarından biri olduğu kabul edilen ve içinde çok önemli bir tapınağı barındırdığı söylenen antik kentin bulunduğu tepenin her yeri kaçak kazılardan geriye kalan tarihi taş ve mermer blok parçalarıyla dolu. Karya kaya mezarlarının da bulunduğu bölgede, Panamara kutsal alanı içinde kalan tapınağın bulunduğu noktada ise durum daha trajikomik. Binlerce yıllık tapınak kalıntılarının hemen üzerinde 154 bin volt enerjiye sahip yüksek gerilim hattı geçiyor. Tarihi kentin gün yüzüne çıkarılması için bugüne kadar neden hiçbir çalışmanın başlatılmadığı ise merak konusu. Bölge halkı kaçak kazılar nedeniyle definecilerden dert yanarken, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuya bir an önce el atmasını beklediklerini dile getirdi.

ÖNEMLİ KAZANÇ
Geçmişi 3 bin yıl öncesine kadar giden Panamara antik kentinin gün yüzüne çıkarılmasının bölge için önemli bir kazanım olacağına dikkati çeken Başkan Gencel, arkeolojik değerlerin koruma altına alınması için mutlaka bir kurtarma kazısı yapılması gerektiğini dile getirdi. Başkan Gencel, belediye olarak konuyu sık sık gündeme getirdiklerini ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Yetkililerin ilgisizliğine tepki gösteren Gencel, binlerce yıllık geçmişe sahip antik kentin bu ilgisizlik yüzünden adeta bir kaçak kazı cennetine dönüştüğünü savundu. Gencel, "Burası Zeus Tapınağı'nın olduğu, aynı zamanda tanrıçası olan Paganların ayinlerinin yapıldığı için çok önemli bir yer. Yıllardan beri buraya ilgi gösterilmiyor. Ne yazık ki çok sayıda kaçak kazı yüzünden talan edildi. Bunun önüne geçmek için bir an evvel buranın kurtarıcı kazı çalışması yapılıp yazıtlar ve mezarlar koruma altına alınması lazım" dedi. Bölgede yıllardır kaçak kazılar yapıldığını ve her tarafın talan edildiğini de dile getiren Gencel, "Burası defineciler tarafından kazılmaya çok müsait bir alan. Her tarafta kaçak kazıların yapıldığı gösteren izler var. Bunları görünce insanın içi gidiyor. Zamanın da TEDAŞ'da çok büyük hata yaptı. Belki bilerek, belki bilmeyerek bu elektrik direkleri yapıldı onu da bilmiyoruz. Ama bu direkler istenirse kaldırılabilir. Bakanlığın el atması gerekiyor. Daha fazla bu eserler yok olmadan bir kurtarma kazısı yapılsa, bari mevcutlar ortaya çıkar. Artık milli arkeologlarımız yetişiyor. Üniversitelerimizin başarılı öğretim üyeler var. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere yetkililer bu işe el atmalı ve bir uzman arkeologu burası daha fazla talan edilmeden gün yüzüne çıkarmalı" diye konuştu.

Uzun sürecek kazılar gerekli
Panamara'nın kutsal bölge olarak bağlı bulunduğu Stratonikeia'da kazı çalışmalarını bir süredir yürüten Doç. Dr. Bilal Söğüt ise bölgede daha uzun süreli bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihimizi kurtaralım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN