Anne olamayacak

Basit bir yumurtalık kisti operasyonu olmak için gittiği hastanede "kanser olduğu" yönünde yanlış bilgi verilip tüm üreme organlarının alındığını ileri süren Y.A, üç yıldır hukuk mücadelesi veriyor

Giriş Tarihi: 6.4.2013
İzmirli 27 yaşındaki sınıf öğretmeni Y.A., yumurtalığındaki kisti aldırmak için dört yıl önce görev yaptığı Kocaeli'ndeki özel bir hastanede ameliyat oldu. Ameliyat sırasında annesi Kadriye Aytun'a, Y.'nin rahimden, yumurtalıkları, bağırsak ve karın zarına kadar kanser görüldüğünü, temizlenmemesi halinde yaşama şansı olmadığını belirten doktorlar E.T. ve H.D., tüm alt batının alınması için anneden imza aldı. Bu arada doktorlar, Y. için acil kan ihtiyacı olduğunu da söyleyince talihsiz anne, kızına kan bulabilmek için seferber oldu. Ameliyatın ardından da kızını alıp İzmir'e döndü. Aytun ve Y., İzmir'de hiç zaman kaybetmeden kemoterapi tedavisine başlamak için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kapısını çaldı. Ancak, hastane inceleme yapmak üzere Y.'den alınan parça örneklerini isteyince acı gerçek ortaya çıktı. Y.'nin alınan organlarında herhangi bir kanserli hücreye rastlanmadığı belirtilince şoka giren aile, emin olmak için bir de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne de başvurarak aynı incelemenin tekrarlanmasını istedi. Fakat sonuç değişmedi; aileye incelenen parçalarda kanserli hücre görülmediği yönünde bilgi verildi. Yaşadıkları üzerine şaşkına dönen Y. ve annesi Kadriye Altun, 2009 yılında Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, söz konusu hastane raporlarını incelemek üzere dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Ancak aradan geçen üç yıl içinde hiçbir gelişme olmadı. Yaşadıklarına isyan eden anne Aytun, "Kızım o günden sonra bir kez bile kemoterapi görmedi. Yok yere anne olma hakkını elinden aldılar. Adalet niye yerini bulmuyor" dedi.

İNSAN HAKKI İHLALİ
Hasta hakları gereğince, kızının rızası dışında hiçbir şekilde çocuk sahibi olamayacak şekilde tüm alt batınının alınamayacağını öğrendiklerini belirten Aytun şöyle konuştu: "Mutlaka kemoterapi de görecek dedikleri kızım bir kez bile olsun bu tedaviyi almadı. Tahlil ve tedaviler sırasında teşhis doğru olsa bile daha en az 5 yıl süre ile sağlam organlarının korunabileceği, bu süre içinde kontrollü şekilde çocuk sahibi olabileceği ve sonrasında bu olduğu ameliyatın yapılabileceğini de öğrendik. Burada açıkça insan hakkı ihlali var. Orada kızıma ne yaptılar ki bu kadar panikle bu müdahalede bulundular." Aytun, "İstedikleri kadar para pul versinler giden yerine gelmeyecek. Kızımın hayatını mahvettiler. Anne olma hakkını elinden aldılar"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne olamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN