Çocuklarımız siber zorba saldırısında

Giriş Tarihi: 16.4.2013

Gelişen teknoloji, kötü niyetlinin elinde tehdide dönüşüyor. Bundan en çok da çocuklar ve gençler zarar görüyor. Tehlikenin azaltılması için öğretmenlere güvenli internet eğitimi verildi

HER 3 öğrenciden birinin siber zorbalığa uğradığı Türkiye'de, Yaşar Üniversitesi ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü örnek bir çalışmaya imza attı. Selçuk Yaşar Kampüsü'ndeki seminerde yaklaşık 350 bilgisayar öğretmenine "Siber uzayda güvenlik ve savunma" güvenli internet kullanımı üzerine eğitim verildi. Eğitimlerle binlerce İzmirli öğrencinin de internetteki küçük düşürücü saldırı anlamına gelen siber zorbalıktan korunması hedefleniyor.

ÖNCE ÖĞRETMEN
Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz tarafından V seminere bilişim teknolojileri öğretmenleri ve okul yöneticileri katıldı. Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, "siber uzay"ın halk arasında sanal alem olarak bilindiğini söyledi, internet kullanıcılarını tehdit eden olası riskler ve savunma yolları hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Koltuksuz, "Günümüzde başta bilgisayar olmak üzere iletişim teknolojilerini kullanan kişileri bekleyen pek çok tehlike mevcut. Artık öğretmenlerimiz bilgisayar korsanları tarafından mağdur edildiklerinde neler yapılması gerektiğini bilecekler. Aslında yeni nesli eğitebilmek için önce öğretmenlerimizi eğitiyoruz" dedi. Siber zorbalık ile karşılaşan bir çocuk veya gencin hüzün, öfke hatta kişilik değişimi gibi problemlerle karşılaşabileceğini belirten Bilgisayar öğretmeni Olcay Büyükçapar da "Gençlerimiz ve özellikle çocuklarımız interneti bilinçli kullanmadıkları için başlarına kötü olaylar gelebiliyor. Ama artık öğretmenleri sayesinde güvenli şifre temininden şifre çalınmasına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olacaklar. Bizim önerimiz, gerçek hayatta ne isek siber ortamda da aynı olalım. Tuzaklara düşmeyelim" diye konuştu.

Siber zorbalık nedir?
Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak kişileri sürekli rahatsız etme, alay etme, küçük düşürücü sözlerle kişilerin hayatını zorlaştırma, fotoğraflarını izinsiz kullanma, sahte isimle sosyal paylaşım sitelerine üye olma, kişiler hakkında dedikodu yayma gibi pek çok yolla yapılan ve sosyal iletişimi zorlaştıran zorbalık türüne siber zorbalık denir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarımız siber zorba saldırısında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN