Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar'dan Şanlıurfa'ya 100 milyonluk yatırım

Yaşar Topluluğu'nun önemli markalarından Pınar Süt, yatırımın temelini çok sayıda bakanın katılacağı törenle 12 Mayıs'ta atacak, yıl sonuna kadar bitirecek, bölgede süt üretimini geliştirecek

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Türkiye'nin köklü ve önde gelen sanayi kuruluşlarından Yaşar Topluluğu, önümüzdeki 5 yıllık dönemde yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor. Yaşar Topluluğu'nun en önemli yatırımı ise Güneydoğu Anadolu'daki Şanlıurfa'ya olacak. 100 milyon liralık yatırımla Şanlıurfa'da kurulması planlanan süt tesisinin 12 Mayıs'ta düzenlenecek temel atma törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katılması bekleniyor. Ytırım planlarını Egeli Sabah'a anlatan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, "Şanlıurfa'daki yeni fabrika yatırımı ile Pınar Süt'ün İzmir'de başlatılan, Eskişehir ile devam eden toplumsal katkı modelini Güneydoğu Anadolu'ya taşımayı amaçlıyoruz. Yatırım ile bölge ekonomisinin kalkınmasına destek olurken, bölge hayvancılığı ve süt besiciliğinin gelişimine de katkıda bulunmuş olacağız" dedi.

5 BİN KİŞİYE İŞ VE AŞ SAĞLAYACAK
Şanlıurfa'da 100 bin metrekarelik alanda kurulması planlanan fabrika ile bölgede 5 bin kişiye de dolaylı ve dolaysız gelir kaynağı yaratmayı amaçladıklarını kaydeden Yiğitbaşı, u bilgileri verdi: "Fabrikayı bu yılın sonuna kadar faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Şanlıurfa, İzmir ve Eskişehir'den sonra, bölgesel kalkınma modelimizi taşıyacağımız, tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacağımız 3. bölgemiz olacak. Buradan çevre ülkelere de ihracatlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu bölgeye ilk yatırımımız değil. 2008 yılında, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfımız aracılığıyla Diyarbakır Kayapınar'da 16 derslikli, spor salonu, kütüphanesi, reviri, atölye ve laboratuvarları olan bir okul yaptırmıştık. Ancak fabrika yatırımı olarak bölgedeki ilk yatırımımız bu olacak."

NEDEN ŞANLIURFA SEÇİLDİ?
Pınar Süt olarak, bölgeyi hammadde temin kolaylığı, alt yapısı, lojistik avantajları gibi pek çok faktörü dikkate alarak değerlendirdiklerini kaydeden Yiğitbaşı, yaptıkları incelemeler sonunda Şanlıurfa'yı seçtiklerini söyledi, "Üretim yapacağımız lokasyonun sadece iç pazara değil dış pazarlara yakın olmasına da dikkat ettik. Ayrıca Harran Ovası inanılmaz bir tarımsal altyapıya sahip. Tüm bu açılardan yaptığımız değerlendirmeler sonucunda yatırımımızı Şanlıurfa'da gerçekleştirmeye karar verdik" dedi. Söz konusu yatırım kararının Şanlıurfa ve çevresinin gelişmesinde çok önemli olduğunu belirten Yiğitbaşı, bölgeye ciddi katkılar sağlayacaklarını dile getirdi. Yaşar Holding olarak geçtiğimiz yıl ve yılı ile gelecek hedeflerini de anlatan Yiğitbaşı, şöyle konuştu: "Yaşar Topluluğu olarak, istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. 2010 yılından bu yana ülke ve sektör büyümelerinin üzerinde büyüme kaydettik ve pazar paylarımızı artırdık. 2013 yılında da içinde bulunduğumuz pazarlardan daha fazla büyüme hedefliyoruz. 2012 yılında son 2 yıla göre biraz daha yüksek bir miktarda, yaklaşık 75 milyon TL seviyelerinde yatırım gerçekleştirdik. Yatırımlarımız ağırlıklı olarak kapasite artışı ve modernizasyona yönelik yapıldı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar'dan Şanlıurfa'ya 100 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN