Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliye gerçek saygı

Giriş Tarihi: 18.6.2013

İzmir İş-Kur Müdürlüğü, işitme engellilerle direk iletişim kurmak için 17 çalışanına işaret dili öğretti. Karabağlar'da başlayan uygulama ileride bütün merkezlere uygulanacak

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işitme engelliler için başlattığı projeyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. İş Kurumu'na gelen işitme engellilerle iletişim kurmakta güçlük çeken çalışanlara işaret dili kursu verildi. İş Kurumu İl Müdürü Kadri Kabak, "Türkiye'de bir ilk olan projemiz sayesinde 17 çalışanımız artık bu yurttaşlarımızla kolayca iletişim kurabiliyorlar" dedi. Engelli istihdamını artırabilmek ve engellilerin sorunlarını daha kolay çözebilmek için bu projeyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Müdür Kadri Kabak, "Bize ulaşan engelli vatandaşlarımızla olan diyalogumuzu daha iyi kurabilmek maksadıyla bir ilki gerçekleştirdik. Karabağlar Hizmet Merkezi'nde başlattığımız bu çalışmayı diğer merkezlerimizde de yapacağız" diye konuştu.

ENGELLİ ZORUNLULUĞU
İzmir'de 50 ve üzerinde işçi çalıştıran işyeri sayısının yaklaşık 2 bin olduğunu belirten Kabak, sözlerini şöyle sürdürdü. "50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri yüzde 3 engelli çalıştırmak zorunda. Sosyal taraflarla, kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle işbirliği sağlamak suretiyle, bu vatandaşlarımızın iş gücü piyasasında daha fazla yer almalarını sağlamak için çalışıyoruz. Mesela şu anda engelli açısından İzmir'de 3 bin 775 çalışanımız var. 1300'ü de kadro var. Bu 1300 vatandaşımızı da bu işyerlerine yerleştirebilmek maksadıyla yoğun bir çalışma sürdürüyoruz."

KORUMAlI İŞYERLERİ

Ayrıca korumalı işyeri projesinden Türkiye genelinde toplam 6 işyerinin onay aldığını ve bunlardan ikisinin İzmir'de olduğuna ifade eden İl Müdürü Kabak, "Yeni bir işyeri kurulduğunda en az 30 engelli istihdam edilirse ve o işyerinin çalışanlarının yüzde 75'i engellilerden oluşuyorsa, o işyerleri korumalı işyeri projesinden yararlanabiliyor. Proje kapsamında bu işyerlerine 150 bin lira kuruluş sermayesi veriliyor. Ayrıca yıllık tüm işçi ücretlerini biz ödüyoruz. Bu çerçevede proje sunan İzmirli iki işyeri bu olanaklardan yararlandı. Engelli yurttaşlarımıza yönelik son bir yılda hızlı bir tempoyla çalışma sürdürüyoruz. Geçen gün bir engelli vatandaşımız geldi. Bu uzman arkadaşımız geldi ve gelen kişi çok memnun kaldı. Bu kurumda bize değer veriliyor algısı yaratılmış oluyor. Kağıtla iletişim kurmak hem bıktırıcı hem çok zaman alıyordu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliye gerçek saygı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN