Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkuya set çekecekler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'de yaşayanların can ve mal güvenliği için heyelanla yıkılan istinat duvarını yeniden yapacak

Giriş Tarihi: 24.6.2013
Kadifekale'de çok sayıda vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan heyelanın önüne geçmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden ihaleye çıkma kararı aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi, geçtiğimiz kış, meydana gelen heyelanın ardından bölgedeki incelemelerini tamamladı. Elde edilen sonuçlar ışığında yeni proje hazırlandı. Akan toprağın önünü keserek çok sayıda vatandaşın hayatını kurtaran istinat duvarının yerine yenisinin yapılması ve bölgede heyelana neden olan suyun alandan uzaklaştırılması için çalışma başlatıldı.

İHALEYE ÇIKILACAK
Altay Mahallesi'nde Topaltı İlköğretim Okulu ile Hacı Ali Efendi Camisi'nin boşaltılmasına neden olan heyelanı önlemeye yönelik olarak önümüzdeki günlerde yeniden ihaleye çıkılacağı belirtildi. Kadifekale'nin korkulu rüyası heyelanın geçtiğimiz kış meydana gelen aşırı yağışların ardından yeniden hortlaması üzerine İzmir büyükşehir belediyesi Dokuz Eylül Üniversitesi deprem araştırma ve uygulama merkezi ile işbirliği yaparak kayan bölgeyi mercek altına aldı. Deprem araştırma merkezince bölgede yürütülen çalışmalar geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Heyelanı önlemeye yönelik olarak yapılması gerekenler rapor halinde Büyükşehir Belediyesi'ne sunuldu. Büyükşehir Belediyesi de bilimsel veriler ışığında yıkılan istinat duvarının yerine yenisini yapmak ve çok sayıda vatandaşı tehdit eden toprak kaymasının önüne geçmek için ihale hazırlıklarına başladı. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihale kapsamında çalışmalara zaman kaybetmeden başlanacak.

NELER YAPILACAK?
Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan proje kapsamında öncelikle bölgede teraslama yapılacak. Yatay delgi yapılarak kayan zeminin 25 metre altındaki yer altı suyu bölgeden tahliye edilecek. Daha önce çakılan kazıklara ilave olarak kayan zemini tutması için yeni kazıklar çakılacak. Topaltı İlköğretim Okulu'nun hemen arkasına denk gelen alanda inşa edilen ve daha sonra aşırı yağışlar nedeniyle yıkılan istinat duvarının yerine yenisi yapılacak. Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bilimsel veriler ışığında Kadifekale'de yaşanan heyelanın da önüne geçilmiş olacak. Böylece heyelan nedeniyle ibadete kapatılmak zorunda kalan cami de yeniden hizmete açılabilecek. Topaltı İlköğretim Okulu'nun yeniden eğitim öğretime açılıp açılmayacağına da İl Milli Eğitim Müdürlüğü karar verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkuya set çekecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN