Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Hakikaten de bulunmaz eşi

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Şu hayatta hiçbir şey tesadüf değilmiş gerçi ama...
Hayırsever işadamı Abdullah Kavuk'un 1970'li yıllarda biraz da tesadüfler sonucu Malatya'dan İzmir'e gelmesi, bu 2 şehir arasında köprü kurulmasına vesile olmuş.
Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Kavuklar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Kazakistan Fahri Konsolosu Abdullah Bey'in açtığı yoldan, güzel bir tesadüf ki ben de ilerliyorum.
Geçen hafta yine Malatya yolundaydık.
Baba Mehmet Kavuk'un 3 dönemdir belediye başkanlığı yaptığı Malatya'nın şirin ilçesi Yeşilyurt'ta aldık soluğu bir kez daha...
Burada 19'uncusu düzenlenen Kiraz Festivali'nin güzelliğini, Anadolu insanının konukseverliğiyle ve hüsnü kabulüyle tekrar yaşadık.
Gediz Üniversitesi Rektörü, değerli büyüğüm Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile gazeteci dostlarım ve ağabeylerim de eşlik etti bu kez bizlere.
Gediz Üniversitesi'nin kurucularından eski Devlet Bakanı Işılay Saygın ve ekonomist Bilal Doğan, Yeşilyurt Kiraz Festivali'nin adeta onur üyeleri, onlar olmadan olmuyor.
Renkli kişiliğiyle ve espri yeteneğiyle Malatya programlarına neşe katan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdurrahman Aydoğan, Ayakdaş Ayakkabıları'nın sahibi Reşat Ayakdaş ve müteahhit Fikret Aktaş da bizimle beraberdi.
Bu küçücük ilçenin aslında ne kadar büyük olduğuna yeniden tanıklık ettik.
Yeşilyurt'tan yetişip başarılarıyla tüm Türkiye'ye hatta dünyaya nam salan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık başta olmak üzere, birçok işadamı, siyasetçi ve bürokrat da oradaydı.
Bölgenin moral ve akıl hocası, yatırım rehberi, duayeni Mehmet Kavuk çağırınca yine koşa koşa gelmişlerdi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da bu davete kayıtsız kalamamıştı.
Yeşilyurtlular hasret giderip vuslata ererken, biz İzmirliler de bu samimi buluşmanın sıcaklığını paylaştık.
Kayısısıyla, kirazıyla, gönül zengini insanıyla hani o türküdeki gibi gerçekten eşi bulunmaz Malatya yine şaşırttı.
İzmir'deki birçok ilçe belediyesinden az bütçeye sahip 500 bin nüfuslu şehir, her gidişimde biraz daha gelişmiş olarak çıkıyor karşıma...
Tertemiz caddeleri, aldığı göçe rağmen düzenli yerleşimi, peyzaj harikası parklarıyla ve yeni yeşil alanlarıyla kıraç dağların arasında nazar boncuğundan farksız.
Ahmet Çalık, Abdullah Kavuk, Erman Ilıcak gibi Malatyalı işadamları da kazandıklarını memleketlerine yatırım olarak götürmeyi ihmal etmiyor bu arada.
Kavuklar Grubu ve Rönesans Holding'in büyük ortakları olduğu Malatya Girişim Grubu, Malatya Park Alışveriş Merkezi'ne, şimdi de Hilton Oteli'ni ekliyor.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ilk AVM'sinin hemen yanı başında yükseliyor bu dev turistik tesis. İsmet İnönü ve Turgut Özal gibi devlet büyüklerini, Kenan Işık gibi sanatçıları ve birçok başarılı bürokratı, işadamını yetiştiren Malatya'nın birlikberaberliği gerçekten övgüye fazlasıyla değer.
İzmir'den selam olsun, kayısı, kiraz ve çalışkan insanlar diyarı güzel memleket Malatya'ya...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Hakikaten de bulunmaz eşi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN