Toplu ulaşıma hırsız darbesi

Büyükşehir ve TCDD, Hilal'e aktarma istasyonu yaparken, son aşamada bazı elektronik parçalar çalındı, açılış 2 ay ertelendi. Bu gecikme, Halkapınar'daki iyileştirme çalışmalarını da olumsuz etkiledi

Giriş Tarihi: 5.7.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa yaptığı 80 kilometrelik İZBAN hattı için Hilal İstasyonu'nda yapımı süren aktarma istasyonu, hırsızların hedefi haline geldi. Bugüne kadar tamamlanması öngörülen istasyonun, yürüyen merdiven ve asansörlerinin elektronik aksamları hırsızlar tarafından çalındı, çalışmalar gecikti.

İŞBİRLİĞİ YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklaşa yaptığı yaptığı İZBAN hattı kısa sürede İzmirli tarafından benimsendi. Buna bağlı olarak her geçen gün yolcu sayısı arttı. Halkapınar'da inşa edilen ve Metro ve İZBAN yolcularının aktarma yapmasına olanak tanıyan aktarma istasyonu her geçen gün yetersiz kaldı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Hilal'de ikinci bir aktarma istasyonu yapmak üzere çalışma başlattı. İmzalanan protokol uyarınca ray döşemesi ve sinyalizasyon sitemini TCDD; istasyonun yapımı ile yürüyen merdiven ve engelli asansörünü de Büyükşehir üstlendi. Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir belediyesi üstüne düşen yükümlülükleri tamamladı. TCDD de sinyalizasyon ve ray döşeme çalışmalarında son rötuşları yaparken olanlar oldu. İstasyondaki yürüyen merdiven ve asansörün elektronik aksamları çalındı. Buna bir de TCDD'nin kataner sistemde döşediği bakır elektrik tellerinin çalınması eklenince, işin boyutu daha da büyüdü. Çalınan elektronik aksamların Türkiye'de bulunmaması sıkıntının boyutlarını bir kat daha artırdı. Büyükşehir yetkilileri çalınan parçalar için yurt dışına sipariş verildiğini en erken çalınan parçaların yerine yenilerinin ay sonunda ellerine ulaşabileceğini söyledi.

2 AYLIK GECİKME

Yetkililer hırsızlıklar yüzünden şimdiye kadar açılması öngörülen aktarma istasyonunda iki aylık bir gecikmenin ortaya çıktığını duyurdu, "Hilal İstasyonu'nun devreye girmesiyle Halkapınar aktarmasında revizyon çalışmaları başlayacaktı. Yetersiz kalan çelik köprü genişletilecek, 6 yürüyen merdiven inşa edilecekti. Hilal'deki bu gecikmeyle Halkapınar çalışmaları da ötelenmiş oldu" dedi.

Hayatımızla da oynuyorlar
Bölgede yaşanan hırsızlığın boyutları TEDAŞ'a ait yüksek gerilim hattının köşebentleri ve bağlantı aksamlarının çalınması ile, daha ürkütücü bir boyut kazandı. Soruşturma sırasında, Alsancak ve Narlıdere'nin enerji ihtiyacını karşılayan 154 kilovatlık yüksek gerilim hattı direğinin galvaniz olan köşebentleri ve bağlantı aksamlarının da çalındığı ortaya çıktı. Yetkililer çalınan malzemelerin yerine yenilerini monte edildiğini belirtti, "Parçaların çalınması ile yüksek gerilin hattı boşa çıkmış. Eğer direk metro hattı üstüne devrilseydi, kelimenin tam anlamıyla facia olurdu. Zamanında müdahale edilmeseydi, İzmir'n önemli bölümü elektriksiz kalır, can kayıpları bile yaşanabilirdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu ulaşıma hırsız darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN