Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Monoraya engel

Giriş Tarihi: 18.7.2013

Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni Fuar Alanı'na ulaşım için Ege Serbest Bölgesi içinden geçmesini öngördüğü Monoray'a ESBAŞ yönetimi güvenlik gerekçesiyle karşı çıktı

Büyükşehir Belediyesi'nin, Gaziemir'de inşaatına başladığı Yeni Fuar Alanı'na ulaşımı sağlamak amacıyla planladığı Monoray, güvenlik önlemlerine takıldı. Belediyenin kısa adı ESBAŞ olan Ege Serbest Bölgesi içinden geçmesini öngördüğü Monoray'a ESBAŞ yönetimi güvenliği gerekçe göstererek olumsuz yanıt verdi. Beklenmeyen gelişme karşısında hat, serbest bölgenin içine girmeyecek şekilde yeniden planlanmak zorunda kalındı. Daha önce 3.5 kilometre uzunluğunda olan Monoray hattının uzunluğu yeni düzenleme ile 2 kilometreye indirilirken istasyon sayısı da 4'ten 2'ye düşürüldü. Güzergah değişikliği ile Büyükşehir Belediyesi'nin ESBAŞ çalışanlarını İZBAN istasyonundan Monoray sistemi ile taşıyarak toplu taşım aracını daha etkin kullanma düşüncesi de böylece rafa kaldırılmış oldu. ESBAŞ çalışanlarının bu sistem ile taşınamayacak olması saatte 10 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak olan Monoray'ın rantabl olup olmayacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi.

SEÇİM ÖNCESİ SÖZÜYDÜ

Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılında inşa edilen Kültürpark içindeki uluslararası ihtisas fuar alanı yetersiz kalınca yeni yer arayışlarına girdi. Başkan Kocaoğlu'nun da seçim bildirgesine koyduğu proje için Gaziemir'de kısa adı ESBAŞ olan Ege Serbest Bölgesi'nin yan tarafındaki 3390 dönümlük bir alan belirlendi. Proje ile birlikte açılacak yol için Büyükşehir Belediyesi, Ege Serbest Bölgesi'nin karşısında yer alan İZBAN hattından Yeni Fuar Alanı'na raylı sistemle bağlantı yapılmasını öngördü. Hattın ESBAŞ'ın içinden geçmesi planlandı. Böylece İZBAN hattı ile Gaziemir'e gelen çalışanlar buradan Monoray aracılığı ile işyerlerine taşınacaktı. ESBAŞ güvenlik gerekçesiyle buna izin vermedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Monoraya engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN