Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahtalı'ya damla sulama

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DSİ'ye çağrıda bulunarak Tahtalı Havzası'nda damla sulama sistemi kurmak için onay istedi

Tahtalı Havzası'nda yeni kuyular açmak yerine damla sulamaya geçilmesi gerektiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu yöntemle yüzde 35'e yakın su tasarrufu sağlayacağız. Yeraltı sularını çıkarmak için kullanılan elektrikten tasarrufumuz olacak. Erozyonu da önlemiş olacağız. Projemizi hazırladık. Tüm finansmanı üstlenmeye hazırız. Ama DSİ'den bir türlü izin alamıyoruz. Bize 'tarımsal sulama sizin işiniz değil' diyorlar" diye konuştu.

YÜZDE 35 TASARUF SAĞLANIYOR
BaşkanKocaoğlu, Tahtalı Havzası'nda hayata geçirmek istedikleri 'damla sulama' yöntemi için Devlet Su İşleri'nden (DSİ) onay istedi. Başkan Kocaoğlu, damla sulamanın, DSİ yetkililerinin iddia ettiği gibi barajdaki içme suyunun boşa harcanması değil korunması anlamına geleceğini ve yüzde 35'e varan su tasarrufu sağlanacağını söyledi. Tahtalı Baraj Gölü'nden alınacak suyun damla sulama yöntemiyle dağıtılmasının, İZSU Su Havzaları Koruma Yönetmeliği ve Tahtalı Havzası Tarım Tebliği hükümlerine uygun olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu, "DSİ yetkilileri, damla sulama yerine yeni kuyular açılmasını öneriyor. Oysa bölgede isteyen herkesin kendi parselinde kuyu açarak sulu tarım yapması mümkün olmadığı gibi, bu durum kaynaklarımızın tükenmesine de neden olacaktır. Ayrıca bölgede gereğinden fazla kuyu açılması, yağmur sularının baraj yerine önce çekilen kuyulara gitmesi anlamını taşıyor. Bu vahşi sulama yöntemini artık bir kenara bırakmazsak, baraj gölü gelen yağışlardan yeterince yararlanamaz. İşte İzmir'in içme suyuna ilişkin asıl tehlike o zaman görülecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahtalı'ya damla sulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN