Can AKSIN: Kazaları önlemek için

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Motosiklet kazaları Ayvalık'ta tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan bütün toplantıların sanki hiçbir etkisi yokmuş gibi, "ölümlü- ölümsüz" ama mutlaka "kırıklı çıkıklı, bol hasarlı" kazalar sürüp gidiyor.
Yetkililerin dışında hemen herkes, "Ne olacak şu bizim motosiklet kazaları" diyerek, çare aramaya koyuluyor ama yetkililerde ses seda yok! Motosiklet kazalarını önlemek asıl görevleri olanlar, yine hiçbir şey olmamış gibi, bir şort ve fanila ile başında kask olmadan, ayağında "parmak arası terlikle", önlerinden hızla geçen motosikletleri sadece seyrediyorlar.
Motosiklet kazalarını önlemek için çaba gösterenlerden biri de Ayvalık'tan Şerife Tezkaçan.
Şerife Hanım, üşenmemiş "motosiklet kazaları nasıl önlenir" diye araştırmalar yapmış. Gerçekten çok yararlı ve güzel önlemler bulmuş. İşte onlardan bazıları...
1- Görünmez olduğunuzu farzedin. Çünkü çoğu araç sürücüsü için, gerçekten de öylesiniz. Asla görüldüğünüzü düşünerek hareket etmeyin, hatta diğer sürücüyle göz göze gelmiş olsanız bile.
2- Anlayışlı olun. Trafikte herkes hata yapabilir, her yapılan hataya sinirlenip saldırgan bir tavır sergilerseniz, işler çabucak sarpa sarabilir. Karşınızdakinin büyük anneniz olduğunu farz edip ona göre tavır alın.
3- Her zaman uygun giyinin. Evet, belki arkadaşlarınızla beş dakika uzaklıktaki bir kafeye ya da yazlığınızdan deniz kenarına iniyor olabilirsiniz. Ama mesafenin kısa olması kaza yapmayacağınız anlamına gelmez.
Tişört ve şortla motora binmenin sonu gerçekten kötü bitebilir. En düşük süratlerdeki düşüşler bile çıplak tene büyük hasar verecektir.
4- İyiyi umun, kötüye hazırlanın.
Kavşağa yaklaşırken orada duran arabanın son anda dönmek için önünüze direksiyon kıracağını varsayın. Kaldırım kenarında parkeden arabalardan birinin her an çıkabileceğini varsayın. Ters yönden bir arabanın gelebileceğini varsayın. En olmadık durumlara karşı hazırlıklı olun.
5- Egonuzu evde bırakın.
Otoyolda kimin daha hızlı gittiği gerçekte sadece polisin ve yargıçların umurundadır. Tabi bir de kaza raporunu yazacak bilirkişinin.
6- Dikkatinizi toplayın. Evet, reklam tabelasında mayolu bir manken resmi var. Evet, yol kenarında yürüyen hatun dikkat çekici. Acaba çırak faturayı yatırdı mı?
Siz bunları düşünürken tehlike adım adım yaklaşıyor olmasın sakın? Dikkatinizi yola verin!
7- Aynalara çok güvenmeyin
. Sadece aynada gördüğünüz kadarına güvenerek şerit değiştirmeye kalkmayın. Kafanızı çevirip kör noktaları kontrol edin. Özellikle spor motorlarda aynalar her zaman için çok dar bir açıyı gösterirler.
8- Sürüş mesafesine dikkat edin.
Önünüzdeki araçların tamponuna yapışmayın, bu bela aramaktır. Tabii sıkışık trafikte uygulaması zor, ama hızınız arttıkça önünüzdeki ve arkanızdaki araçlarla mesafeniz de artmalı. Hem öne, hem de arkaya dikkat edin. Sizin vaktinde fren yapmanız, arkanızdaki sürücünün de vaktinde fren yapacağı anlamına gelmez.
9- Modifiyeli araçlara dikkat edin. Modifiyeli otomobiller standard modellere göre çok daha hızlı ve çeviktirler. Sürücüleri ise genellikle genç ve saldırgan tiplerdir.
Bunları gördüğünüz anda potansiyel tehdit olarak algılayın ve ona göre hareket edin.
10- Viraja giriş hızına dikkat edin. Tek bir motorun karıştığı trafik kazalarının büyük kısmında ana sebep viraja gereğinden fazla hızlı girilmiş olmasıdır. Viraja girerken değil, çıkarken gaz açılır. Viraj giriş hızınızı ayarlamayı, viraja yatmadan önce bitirmiş olun, viraj içinde ani frenden kaçının.
11- İki freni de kullanmayı öğrenin. Motorda durdurma potansiyelinin büyük kısmı ön frendedir. Ancak özellikle cruiser ya da touring gibi ağır ve uzun makinelerde arka fren de büyük önem kazanır. Her iki freni de uygun biçimde kullanmak duruş mesafenizi ciddi biçimde kısaltacaktır.
12- İki parmağınız ön frenin üzerinde olsun. 100 kilometre hızla giderken freni 1 saniye önce sıkabilmek fren mesafenizi yaklaşık 30 metre kısaltacaktır. Bu 1 saniye elinizi frene atmak için harcayacağınız reaksiyon süresidir.
Güvenli motosiklet kullanmak, güvenli yaşamaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Kazaları önlemek için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN