Görmezden geldiler

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Görme engellilerin bir çatı altında toplandığı Türkiye Beyaz Ay Derneği İzmir Şubesi, müşteri hizmetleri hattından faydalanabilmek için dernek binasındaki internet ve telefon ve internet bilgilerini güncellemek istedi. Dernek başkanı Salih Arıkan, bilgileri güncellemek için internet ve telefon hizmeti aldığı Telekom binasına gitti. Arıkan'ın iddiasına göre Telekom yetkilileri Arıkan'a, "Gözleriniz görmüyor, imzalarınız bir birini tutmuyor. Okuma yazması olan 2 şahit getirin ancak o şekilde bilgilerinizi güncelleriz" cevabını aldı.

'BELGELEYİN'
Telekom yetkililerinden aldığı cevap karşısında şok olan Arıkan, "Bize siz hiçbir işe yaramazsınız, sahibinizi alın da öyle gelin. Bizi en çok aşağılayan durum ise benden notere giderek gözlerimin görmediğini tasdik ettirmemi istemeleri oldu. Böyle iş mi olur? Bu durum 'Borçlar kanunu' ve 'Noter kanunu'na aykırı. 6100 sayılı kanun gereği görme engelli vatandaş isterse yanında 2 şahit getirebiliyor. İstemezse kimse şahit konusunda bir zorlama yapılamıyor. Şimdi dilekçe yazdım, eğer işlemim gerçekleşmezse neden gerçekleşmediğine dair Telekom'dan bir yazı alacağım ve savcılığa kurum hakkında dava açacağım" dedi.

"OKUMAMIZ YAZMAMIZ VAR"
Noter'in ve Telekom'un görme engellilerin okur yazar olmadıklarını iddia ettiğini belirten Arıkan, "Görme engelliler, okur-yazardır. Bizim kendi alfabemiz var. Biz de okuyup yazabiliyoruz. Bize artık ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmasın. Biz ekstradan bir şey istemiyoruz. Sadece Anayasa'da verilmiş haklarımızı kullanmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmezden geldiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN