Berrin TUNCEL BİRER: Neden olmasın!

Giriş Tarihi: 31.10.2013

Savaştan çıkmış yorgun, yoksul Türkiye'nin ekonomide izleyeceği yolun belirlendiği, "Birinci İktisat Kongresi"ne ev sahipliği yapan İzmir, 90 yıl sonra aynı heyecanı yaşıyor.
Gazeteciliğimin ilk günlerinde, İkinci İktisat Kongresi'ni izleme şansına sahip olmuştum.
Ülke ekonomisinin doğruları, yanlışlarıyla tartışıldığı, geleceğe dönük stratejilerinin belirlendiği böylesine önemli kongreyi izlemek, genç bir gazeteci için büyük ayrıcalıktı.
Türkiye, 1981 yılındaki bu İktisat Kongresi'nde, dışa açılma stratejisini belirlemişti.
Gerçekçi kur politikasının tartışıldığı kongrenin ardından yapılan döviz kuru tahminleri, günlerce haber konusu olmuştu.
İzmir'in 30 Ekim-1 Kasım günleri arasında Swiss Otel Efes'te ev sahipliği yapacağı 5. İzmir İktisat Kongresi'nin ana teması ise "Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi." Kongrede, küresel ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisi, yüksek ve istikrarlı büyüme, finans, sanayileşme, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik, nitelikli insan kaynağı, bölgesel gelişme, rekabetçi ve yaşanabilir kentler gibi konularda, ülkenin gelecek yıllarda izleyeceği yol haritası belirlenecek.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Kongre dolayısıyla İzmir dün olağanüstü bir gün yaşadı. Swiss Otel Büyük Efes'e giden yollar, güvenlik görevlileri tarafından etten duvarla örüldü. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dünya Bankası Başkanı, bakanlar ve protokolün konuşmalarını, diğer katılımcılar, ayrı salonlarda, sinevizyon aracılığı ile izleyebildi.
Kongrede, çeşitli salonlarda, 34 panel düzenlenecek. İktisat Konresi'nin beşincisinde, ilk kez İzmir ve Ege konusunda 14 oturum yapılacak. "Akdeniz'de Marka Kent İzmir Zirvesi" panelinde, İzmir'in öncelikli gelişme stratejileri ve odaklanması gereken sektörlerden, uluslararası tanınırlılığının artırılmasına kadar pek çok konu tartışılacak. "Yaşanılabilir ve Rekabetçi Kentler", "Üniversiteler Gözüyle İzmir", "Ege Medyası Gözüyle İzmir ve Ege Ekonomisi", panellerde ele alınacak. Konusunda deneyimli ekonomistler, işadamları, bölgede tekstil, tarım, gıda, lojistik, sağlık turizmi, otomotiv sektörünün geleceğini tartışacak.
Üniversiteleren seçilen gençler de ülke ekonomisinin geleceğinde söz sahibi olacak bu büyük kongre sayesinde.
Böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapan İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun heyecanı, kongredeki konuşmasına da yansıdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir'in ve İzmirliler'in özlemle beklediği EXPO 2020'ye ev sahipliği için "EXPO 2020 İzmir'e yakışacak" demesi, Kocaoğlu'nun yanı sıra salondakileri de heyecanlandırdı.
Adı Türk ekonomisine yön veren iktisat kongreleriyle özdeşleşen İzmir'e, EXPO'ya ev sahipliği de gerçekten yakışır.
Neden olmasın!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin TUNCEL BİRER: Neden olmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN