Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'da hedef son tur

Giriş Tarihi: 23.11.2013

EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanı Vali Toprak, "İlk turlarda elenen ülkelerin oylarının da İzmir'e taşınması noktasında girişimlerimizi yaptık" dedi

Olimpiyatlardan sonra en önemli organizasyon olarak gösterilen dünya fuarı EXPO'yu düzenlemek için uzun süredir çaba gösteren Türkiye, 27 Kasım'da yapılacak oylama öncesi lobi çalışmalarını hızlandırdı. Üç turda sonuca ulaşması beklenen oylamada ilk turlarda elenen kentlere oy veren delegelerin oylarının İzmir'e çekilmesi içinde görüşmeler yapıldığı belirtildi. Adaylık çalışmalarını koordine eden EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu'nun Başkanı ve İzmir Valisi Mustafa Toprak, yaptığı açıklamada oylama öncesi son günlerde delegeler ve ülke temsilcileriyle görüşme programının yoğunlaştığını, Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 20 büyükelçi ve konsolosun oylamanın yapılacağı saate kadar görüşmelerini sürdüreceğini, Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi üyeleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de sahada olduğunu ifade etti.

"OLİMPİYAT DERS OLDU"
Oylamanın kapalı olarak yapılacağını, belli ülkelerin belli adayları destekleyeceği yönündeki iddia, hesaplama ve yönlendirmelerin çok gerçekçi olmayabileceğini anlatan Toprak, İzmir'in EXPO 2020'yi düzenlemek için tüm kriterlerde diğer adaylara göre daha iyi olduğunu belirtti. BIE'ye üye 167 ülkenin delegesinin katılacağı oylamada ilk turda üçte iki çoğunluğun gerekmesi nedeniyle büyük ihtimalle 3 türlü bir seçimin gerçekleşeceğini dile getiren Toprak, "Biz son tura kadar gideceğimize inanıyor ve güveniyoruz. İlk turda elenen ülkelerin oylarının da İzmir'e taşınması noktasında girişimlerimizi yaptık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'da hedef son tur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN