Arada iki puan kaldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını açıklayacağı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın adı bile, kentte AK Parti ile CHP arasındaki oy farkının 2'ye inmesini sağladı

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Aralık günü Karşıyaka Arena'da 7 bin kişinin katılacağı törenle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını açıklayacağı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın adı bile, kentte AK Parti ile CHP arasındaki oy farkını azaltmaya yetti. Ankara merkezli Mak Danışmanlık firmasının İzmir'de yaptığı yerel seçim anketinde vatandaşlar, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ı aday olarak görmek istediklerini belirtirken CHP ile AK Parti arasındaki 9 puanlık farkının 2'ye düştüğü belirlendi. İzmir'de yapılan ankette 2 milyon 904 bin seçmenin binde 5'ine karşılık gelen 14 bin 520 kişi ile birebir görüşüldü. Yıldırım'ın aday olacağı söylentileri üzerine geçen Haziran ayında başlayan ve geçtiğimiz haftalarda sonuçlanan anketin en çarpıcı sonucu, CHP ile AK Parti arasındaki farkın 7 puan azalması oldu. Vatandaşların yüzde 45'i CHP'ye oy vereceğini belirtirken yüzde 43'ü ise tercihini AK Parti'den yana kullanacağını ifade etti. AK Parti'ye oy vereceğini belirten vatandaşlar, yeterli hizmet alamadıklarından yakınırken Cumhuriyet tarihinin en başarılı Ulaştırma Bakanı olarak gösterilen Binali Yıldırım'ın belediye başkanı olması durumunda İzmir'in kalkınacağına inandıklarını dile getirdi. İki parti arasındaki makasın 7 puan birden daralması, "Yıldırım'ın adı bile yetti" yorumlarına neden oldu. Ankette MHP yüzde 7, BDP yüzde 2, Saadet Partisi yüzde 1 oy alırken yüzde 2'yi diğer partiler aldı.

"SEÇMENİ ANLAMALI"
İzmir genelinde yaptıkları anket ve saha çalışmasında Yıldırım'ın adının uzak ara önde çıktığını, bunu pek çok televizyon programında da açıkladıklarını belirten MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "Türkiye'nin en önemli büyükşehirlerinden İzmir; bilinenin aksine solun kalesi değil, geçmişte demokrat partinin kalesi olmuş, Burhan Özfatura döneminde ANAP'ın yani sağın kalesi olmuş bir ildir. Dolayısıyla İzmir için her zaman sola oy verecekmiş gibi bir değerlendirme her şeyden önce İzmir seçmen profilini yanlış anlamak olur. AK Parti İzmir'de bugüne kadar yerel seçim kazanamıyorsa bunun nedeni yanlış aday seçiminden kaynaklanıyor olabilir."

"İZMİR SAHİPLENİYOR"
Binali Yıldırım'ı İzmir seçmeninin çok yakından tanıdığını ve sahiplendiğini belirten Kulat şöyle dedi: "İzmir'de bitmiş ve devam etmekte olan merkezi hükümet kanalıyla yürüyen tüm önemli projeler, Yıldırım'ın yönetimindeki bakanlığın işleridir. İzmirİstanbul Otoyolu, duble yollar ve çevreyolu gibi yatırımlar örnek olarak gösterilebilir."

SANDIKTAN BİNALİ YILDIRIM ÇIKTI
Başbakan Erdoğan, 13 Aralık'ta İzmir adayının yanısıra Denizli, Aydın, Uşak ve Manisa illerinin belediye başkan adaylarını da açıklayacak. Bu illerden toplantı için otobüsler kaldırılacak. İzmir'in 30 ilçesinden de partililer, kiralanan araçlarla Karşıyaka Arena'ya taşınacak. Başbakan Erdoğan, AK Parti İzmir Teşkilatı'nın Yıldırım'ı aday olarak görme isteğini karşılıksız bırakmadı. 14 Kasım'da Yıldırım ile yüzyüze görüşen Başbakan, İzmir için adaylığını düşündüğünü ifade etmişti. Partinin yaptığı eğilim yoklamasında da sandıktan Yıldırım açık ara önde çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arada iki puan kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN