'İzmir, sanata daha cok önem vermeli'

Giriş Tarihi: 6.1.2014

10 Ocak'ta Ekol Sanat Galerisi'nde 90 eserini sanatseverlerle buluşturacak olan Serbest, İzmir'in sanatta Ankara ve İstanbul'un çok gerisinde kaldığını vurguladı, "Sanatçı ilgi ile beslenmeli" dedi

Geçtiğimiz Kasım'da Devrim Erbil sergisiyle hizmete giren Ekol Sanat Galerisi, İzmir ve Ege Bölgesi'nde peş peşe ustaların sergileriyle bir boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Ekol KBB ve Ekol Göz Hastaneleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz öncülüğündeki galeri, bu kez 10 Ocak - 10 Şubat günleri arasında 'Bizim Oralar' adlı sergisiyle Zeki Serbest'i konuk edecek. Serbest, İnönü Caddesi'ndeki mütevazi ve sanat kokan atölyesinde, gerek kendi çalışmaları gerekse ressam arkadaşlarının eserlerini barındırıyor. Gününün büyük bir bölümünü burada geçiren sanatçı, 10 Ocak'ta Ekol Sanat Galerisi'nde 90 eserini İzmirli sanatseverlere buluşturmaya hazırlanıyor. Bugün isteyip de yaşayamadığı, geçmiş zamanda tadı yarım kalmış anılarının hayal dünyasını tuvale yansıtan Serbest, peyzaj resimleriyle de tanınıyor. İzmir'de sanata verilen önemin azlığından yakınan Serbest, "İzmir, İstanbul ve Ankara'ya oranla sanatta zayıf kalmış bir şehir. İzmir'in bir batı kenti olmasına rağmen, umduğumu bulamıyorum. Sanatçının yaşaması için sanata büyük bir ilginin olması lazım. Çok zor koşularda olan bir döngü bu. Masrafıyla, taşımasıyla, sergi alanıyla İzmir, Ankara ve İstanbul ile boy ölçüşemiyor" dedi. Ekol Sanat Galerisi'nden de övgü dolu sözlerle bahseden Serbest, sanata ve sanatçıya verdiği değer ve önemden dolayı Dr. Baz'a teşekkür etti, "Ekol Sanat Galerisi yeni kurulan ve oldukça iddialı olan bir galeri. Mehmet Baz, bu işe gerçekten gönül vermiş birisi. Bizler sanatçılar olarak Ekol Sanat Galerisi'ne elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Benim içinde böyle büyük bir galeride sergi açmak gerçekten gurur verici. Sergiyi sanatseverlerle buluşturmak için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

GENÇLERE TAVSİYE

Resim sanatını seven ve bu yolda ilerlemek isteyen gençler başta olmak üzere tüm gençlere seslenen Serbest, şunları söyledi: "Bir işi yapacaksanız o işe gerçekten gönül vereceksiniz. İddialı, azimkar, olacaksınız ve yılmayacaksınız. Bu bitmeyen bir serüven. İnatçı olacaksınız. Göreceksiniz ki başarı gelecek. Bu bir anda olacak bir şey değil. Ben 40 yılımı verdim. 1968 Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Üniversiteye girdiğimde en büyük hedefim resim öğretmeni olmaktı. Louvre Müzesini gezmek en büyük hedefimdi. Ancak 50 yaşında gezebildim. O yüzden gençler hedeflediği yolda hiç durmasınlar. Elbet başaracaklardır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir, sanata daha cok önem vermeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN