"Turistler, ülkemizde çok az para harcıyor"

Dekan Demir, Barselona maçını izlemeye giden bir kişinin ödeyeceği ücretle, Türkiye'de 5 yıldızlı bir otelde her şey dahil bir gün geçirebileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.2.2014
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, dünya turizmine ait 2013 yılı rakamlarını değerlendirdi. Dekan Demir, dünya turizminin 2013 yılında 1.087 milyar uluslararası turisti kaydettiğini, Türkiye'nin bu pastadan 39.2 milyon uluslararası turisti çekerek dünyada 6. sıraya yerleştiğini belirtti. Türk turizmine her şey dahil sistemin büyük darbe vurduğunu söyleyen Demir, Barselona maçını izlemeye giden bir kişinin ödeyeceği en düşük ücretle Türkiye'de 5 yıldızlı konforda her şey dahil bir gün geçirebildiğini söyledi, "Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 50'den fazlası Avrupa Kıtası'ndan geldiği halde neden ülkemizde daha az para harcadığı gerçeğinin sorgulanması gerekiyor" dedi.

MAÇ İZLEMEK DAHA UCUZ

Türkiye'nin 2013 yılı itibarıyla 32.3 milyar dolar turizm geliri elde söyleyen İKÇÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir, ama bu rakamın kişi başına uluslararası turizm gelirleri açısından oldukça gerilerde kaldığını belirtti, "Uluslararası turistler ülkemizde ortalama 824 ABD Doları para harcarken, bu rakam en çok turizm geliri elde eden ABD'de kişi başına 2000 dolar civarı gerçekleşmektedir" dedi. Prof. Dr. Cengiz Demir, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ülkemize gelen turistler özetle, yemeiçme, eğlenme, spa vb. hizmetlere tek bir fiyat ödeyerek otel dışına çıkmadan tekrar ülkelerine dönmektedirler. Örneğin; İspanya'da Barselona'yı ziyaret eden bir turistin otelde zamanını geçirmesi için fazlaca bir sebep yoktur. Oteller genellikle sadece oda fiyatı ya da oda-kahvaltı şeklinde hizmet sunar. Barselona maçını izlemeye giden bir kişinin ödeyeceği en düşük giriş ücretiyle bile Türkiye'de 5 yıldızlı bir otelde her şey dahil bir gün geçirebilirsiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Turistler, ülkemizde çok az para harcıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN