Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kol ağrısını hafife almayın!

Kol ağrısının nedeninin damar tıkanıklığı ya da daralmasının olabileceğini belirten Dr. Özgür Oktay, "Tedavi için sigaranın mutlaka bırakılması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Özel Akut Kalp ve Damar Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Oktay, kol ağrılarının oluşturabileceği başlıca hastalıklar ve korunma yolları ile ilgili bilgiler verdi. Kol ağrısının nedeninin damar tıkanıklığı ya da daralmasının olabileceğini belirten Dr. Özgür Oktay, "Kol ağrılarını hafife almamalıyız. Baş nedenlerinden biri damar tıkanıklığı olabilir" dedi. Uzm. Dr. Ozgür Oktay, kol atar damarlarında tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmadığını belirtti, en sık nedeninin damar sertliği olduğunu söyledi, "Diğer nedenler takayasu hastalığı, buerger hastalığı, kol damarının kaburgalar arasında sıkışması ve genellikle kalpten kola pıhtı atması olarak özetlenebilir" dedi.

KİŞİLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Ateroskleroz ile bağlantılı olarak kol damar hastalığı daha çok sigara içen, yaşlı, erkek, şeker hastalığı olan, hipertansiyonu ve kanda yüksek kolesterol düzeyi olan kişilerde geliştiğini belirten Dr. Oktay, şunları söyledi: " Özellikle Buerger hastalığı sigara içen erkeklerde daha sık görülen yaygın damar hastalığıdır. Takayasu ise atardamar yapısındaki bağ dokusunun hastalığına bağlı damarın daralması ve incelmesidir. Kimi zaman damar yapısı normal olsa bile kalpteki ritim bozukluğunun bir sonucu olarak kalpten kol damarına pıhtı atabilir. Ayrıca bazı tür ilaçlar, bazı kanser türlerinde de damar yatağı hastalığı olmaksızın pıhtı ile tıkanma olabilir. Hatta bu sonuç belirtilen durumların ilk tanı bulgusu olarak karşımıza çıkabilir." Kol damar hastalığı ateroskleroz zemininde geliştiği için kalp damar hastalığı ile benzer özelliklere sahip olduğunu kaydeden Dr. Oktay, "Kol damarları, kalp ile parmaklar arasında her hangi bir seviyede tıkanabilir ve genellikle yavaş ilerler. Kolda en sık tıkanan atardamar kola giden ana damarın başlangıç bölümü olan subklavyen atardamardır. Subklavyen atardamarı kalpten çıkan ana damar olan aorttan ayrılıp kola giden damardır. Bu damar kol damarları dışında ayrıca kafa arkasında beyinciğe giden çift taraflı temel bir dal verir. Bu nedenle bu damarın tıkanıklığında kol ve beyin/beyincik dâhil birçok doku etkilenebilir. Bu damar tıkalı olduğunda kola kan beyin/beyincik üzerinden gidebilir. Bu klinik duruma beyin kanı kol için çalındığı için 'Subklavyen çalma sendromu' adı verilmektedir' dedi.

GEÇİCİ BAŞ DÖNMESİ
"Subklavyen çalma sendromu" adı verilen bu durumda, kişi kolunu hareket ettirdiği zaman vertebral damarlardan normalde beyinciğe gitmesi gereken kan kola doğru gittiğinden, beyinciğe yeterince kan ulaşamadığı için kişide geçici olarak baş dönmesi ve dengesizlik gelişebildiğini belirten Dr. Oktay, "Subklavyen damar tıkanıklığı koroner bypass hastaları için ayrı bir önem taşıyabilir. Hastada sol meme atardamarıyla koroner bypass yapılmışsa ve sol subklavyen damarda tıkanıklık gelişirse, hasta sol kolunu çalıştırınca göğüs ağrısı gibi belirtileri görülebilir" dedi.

HASTALIK BELİRTİLERİ
Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Oktay, subklavyen çalma sendromu belirtilerini şöyle sıraladı: " En yaygın şikayet kolun çalıştıkça ağrıması, kramp girmesi ağrılık hissi, rahatsızlık hissi ve yorgunluk, kolda güçsüzlük, kolda uyuşukluktur. Genellikle istirahatte şikayet olmaz. Daha nadiren özellikle daha uçlardaki diğer kol damarlarında tıkanıklık olduğunda ağrı ve renk değişikliği, soğuğa aşırı hassasiyet, nabızların alınmayışı, kol kaslarının zayıflaması, yavaş uzayan ve seyrek el sırtı kılları, geçmeyen yaralar şikayete neden olabilir."

TEDAVİ YÖNTEMİ
Hastalara bazı tavsiyelerde bulunan Dr. Özgür Oktay, hastalığın tedavisi için mutlaka sigaranın bırakılmasının şart olduğunu belirtti, şunları söyledi: "Çeşitli tedavi yöntemleri olmakla beraber en önemli konu tıkanıklığın nedeni olan hastalığın en sık neden aterosklerozun gelişiminin yavaşlatılmasıdır. Bunun için öncelikle sigara kesilmeli, kolesterol düzeyi düşürülüp, yüksek kolesterollü gıdalardan sakınılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yaşamdaki değişiklikler hastalığın oluşmasını, tekrarlamasını ve ilerlemesini engelleyecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kol ağrısını hafife almayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN