Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En 'babayiğit' yatırım

SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi proje finansman kredisinin anlaşması dün İstanbul'da imzalandı. SOCAR Başkanı Yavuz, "İstihdam ve ihracatı artıracak eser inşa ediyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2014
SOCAR'ın Petkim Yarımadası'ndaki 10 milyar dolarlık Rafineri-Petrokimya- Enerji-Lojistik ve Dağıtım entegrasyonuna dayalı yatırımların en önemli ayağı olan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) için, 3.29 milyar dolarlık proje finansmanı kredisi anlaşması dün İstanbul'da imzalandı. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, "Babayiğit bir yatırım yapıyoruz. Ülkemizin rekabet gücünü artıracak, dışa bağımlılığı azaltacak. İstihdam ve ihracat kabiliyetini güçlendirecek bir eser inşaa ediyoruz" diye konuştu. İstanbul'da düzenlenen Çırağan Sarayı'ndaki imza törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Natig Aliyev, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Devlet Petrol Fonu Başkanı Şahmar Mövsümov, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Petkim Yönetim Kurulu Başkanı ve SOCAR'ın Uluslararası Yatırımlarından Sorumlu Yöneticisi Vagif Aliyev, Finans Operasyonlarından Sorumlu SOCAR Başkan Yardımcısı Süleyman Gasimov ve SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz katıldı.

'BU GÜVENİN GÖSTERGESİDİR'
Son derece zor bir çalışmayı, bankacıların, danışmanların ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte mutlu sona ulaştıklarını belirten SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, "Bu proje finansmanı, bizim ve Türkiye için pek çok ilki bünyesinde barındıran bir çalışma oldu. Biz 'babayiğit' bir yatırım yapıyoruz. Ülkemiz reel sektör tarihinin en büyük proje finansmanını gerçekleştiriyoruz. Ülkede şimdiye kadar kullanılan en uzun vadeli proje finansmanını gerçekleştiriyoruz. Bu kredi anlaşmasının Türkiye ve Azerbaycan'a, şirketimize ve projemize olan güvenin bir göstergesi olduğuna inanıyoruz" dedi. 2011 yılında temeli Petkim Yarımadası'nda atılan rafineri projesine bugüne kadar öz kaynaklarıyla yaklaşık 800 milyon dolar harcama gerçekleştirdiklerini söyleyen Yavuz, "SOCAR olarak Türkiye kamuoyuna verdiğimiz sözleri birer birer gerçekleştiriyoruz" dedi. Bugün itibariyle yürüttükleri 20 milyar dolar yatırım portföyü ile ülkemizin en büyük doğrudan yatırımcısı olduklarını belirten Yavuz, "İmzaladığmız proje finansman paketi ABD, Japonya, Kore, İspanya ve İtalya Eximbankları ile dünyanın dört bir yanından 17 ticari ve kalkınma bankası ve bir yerel banka olmak üzere, 23 bankalı bir konsorsiyumdan oluşmaktadır" dedi.

'BÜYÜK ADIMLAR ATIYORUZ'
Rafineri projesi imza töreninde konuşan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ise, "SOCAR olarak Türkiye'de gerçekleştirmekte olduğumuz yatırımlar bize büyük bir gurur veriyor. İki devlet bir millet olma ülküsünü hayata geçirme noktasında büyük adımlar atıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En 'babayiğit' yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN