Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in yükselen değeri

Kentin en yeni devlet üniversitesi Katip Çelebi, kuruluş dönemini geride bıraktı, bu sene mezun verecek. Üniversite, Türkiye'de ilk 10 arasında yer almayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 3.9.2014
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), kuruluşunun üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, kenti önemli marka değerlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Fiziki koşulları itibarıyla, devlet üniversitesinden çok, vakıf üniversitesini andıran İKÇÜ, sağlık teması üzerine kurulu ve lokomotif bolüm Tıp Fakültesi. Üniversite 2014-2015 akademik yılında ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, okulun kurulduğu tarihten bugüne kadar geçen dört yılı Egeli Sabah'a anlattı.

ÖZELLERLE KARIŞTIRILIYOR
Prof. Dr. Akhan, üniversitenin 24 bölümden oluştuğunu belirterek, "4 yıllık süreçte önemli tecrübeler edinerek ayakları yere basan bir üniversite oluşturmaya gayret ettik. 4 bin öğrencimiz var. Öğrenci sayısının az olmasını biz tercih ettik "dedi. İKÇÜ'nün, özel üniversiteler ile karıştırıldığına dikkat çeken Akhan, "Biz tam anlamıyla bir devlet üniversitesiyiz " dedi. Prof. Dr. Akhan üniversitenin sağlık teması üzerine kurulduğunu belirterek şöyle devam etti: "Rektörlükten önce Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin başhekimliği görevini sürdürüyordum. Hastane, üniversitemize bağlandı. Bu gelişmenin ardından, bir hastaneyi üniversite çevirmeye çalıştık. Başarılı olduğumuzu da düşünüyoruz. İkinci ana temamız mühendislik. Çiğli'de 700 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir kampüse sahibiz. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) burada. Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin okurken saha ile beraber çalışması çok önemli. Sanayi ile iç içe olalım diye sanayi birimleri ile protokoller imzaladık. Sanayide istihdam oluşturma gayreti içerisindeyiz."

TEKNOPARK MÜJDESİ

Teknoparkı olan üniversiteler arasına İKÇÜ'nün de adını yazıdıracağının müjdesini veren Rektör Akhan, "Önümüzdeki yıl Kuzey İzmir'in teknolojik gelişim bölgesi Teknoparkı, AOSB ile açmayı istiyoruz. Burada Ar-Ge çalışmalarımız olacak. Teknopark'ın başvurusunu önümüzdeki dönemde Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na yapacağız. Onay gelirse 1 yıl içerisinde hizmete sokmayı planlıyoruz .Kurulumu için 2-3 yıllık bir süreç olacak" dedi. İKÇÜ'nün temel hedefinin Türkiye'deki ilk 10 üniversitenin arasına girmek olduğunu vurgulayan Rektör Akhan, "Nitelik açısından üniversitemiz fark yaratmalı. Öğrenci sayısını az tutacağız. Sayı arttıkça kaliteden ödün veriliyor. Hedeflerimize ulaşma konusunda kararlıyız. Aynı zamanda uluslararası bir üniversite olmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in yükselen değeri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN