Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş Aile Projesi 86 kadını anne yaptı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, psikolojik ve sosyolojik sorunlara yol açan kumalığın önüne geçmek amacıyla başlatılan "Kardeş Aile Projesi" ile 3 yılda maddi durumu elverişsiz 86 kadın, tüp bebek yöntemiyle anne oldu

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Kardeş Aile Projesi 86 kadını anne yaptı
Alternatif Üretim ve İstihdam Derneğince (AÜİD), 3 yıl önce psikolojik ve sosyolojik sorunlara yol açan kumalığın önüne geçmek amacıyla "Kardeş Aile Projesi" başlatıldı. Saha çalışmasında ailelere ulaşan dernek çalışanları, tüp bebek yöntemini bilmeyen, yöntemle ilgili ön yargısı bulunan maddi durumu düşük aileleri tespit etti. Ailelere yönelik eğitim seminerleriyle tüp bebek yöntemi konusunda bölgede oluşan yanlış algılar ortadan kaldırılmaya çalışıldı. İkna edilen aileler, tedaviyle çocuk sahibi olanların da bulunduğu maddi durumu iyi ailelerle buluşturuldu. Ekonomik durumları iyi olmayan 126 kadından 86'sı, proje sayesinde İstanbul ve Elazığ gibi illerde tüp bebek tedavisi görerek anne olmanın mutluluğunu yaşadı. AÜİD Yönetim Kurulu Başkanı Gülbahar Örmek, tüp bebeğe bölgede bakışın farklı olduğunu, hala bu yöntemle doğan bebeklerin babasının belli olmadığı yönünde yanlış algıların bulunduğunu ifade ederek, birçok ailenin bu tedavi yönteminden habersiz olduğunu, bir bölümünün ise ekonomik nedenlerle bu yöntemi deneyemediğini söyledi.

ELTİSİ KÜÇÜMSÜYOR
"Bölgede çocuk sahibi olamayan kadın suçlu ilan ediliyor ve soyunun devam etmesi gerektiğine inanan erkek tarafından kuma getirilerek cezalandırılıyor" diyen Örmek, şöyle konuştu: "Erkekler sorunun kendisinden kaynaklandığı ihtimalini asla düşünmüyor. Bazı çiftlere zamanla çocuk sahibi olabilecekleri söylendiği halde, çevre ve ailenin baskısıyla ya gereksiz yere tedaviye zorlanıyorlar ya da erkekler kuma getiriyor. Toplumsal baskıyla, sorunun eşinde olmadığını bildiği halde ikinci, üçüncü evliliğini yapan erkekler var. Bölgede çocuğu olmadığı için kayınvalidesinden şiddet gören, eltisi tarafından küçümsenen, ötekileştirilen, kumasının çocuklarına bakıcılık yaptırılan kadınlar var. Kuma evin prensesi gibi görülürken, çocuğu olmayan kadının ikinci, üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görmesi zamanla psikolojik bir travmaya dönüşebiliyor." ifadelerini kullanan Örmek, bu sorunların önüne geçmek için "Kardeş Aile Projesi"ni başlattıklarını belirtti. Tüp bebek uzmanlarından oluşan doktorların belirli periyotlarla bölgeye gelerek projeye dahil ailelerle görüştüğünü dile getiren Örmek, "Bu ailelerin maddi durumu iyi ailelerin sağladığı destekle çocuk sahibi olmasına katkı sunuyoruz. Aileler kardeş ailelerinin imkanları doğrultusunda istedikleri merkezde tedavi olabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş Aile Projesi 86 kadını anne yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN