Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'nin en büyükleri

Ege Bölgesi Sanayi Odası, 2014 yılında İzmir'in 100 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. Listede İzmir'in en büyüğü yine Tüpraş olurken, Petkim ikinci, Philsa ise üçüncü sırada yer aldı

Ege'nin en büyükleri
EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 2014 Yılı Üretimden Satışlarına Göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun değerlendirmesini düzenlediği bir toplantıyla açıkladı. İzmir'in en büyüğü yine Tüpraş olurken, Petkim ikinci, Philsa ise üçüncü sırada yer aldı. Listede Türkiye'nin büyüme oranındaki düşüşün Ege Bölgesi'ndeki kuruluşlara da yansıdığı ifade edildi.

ALIM-SATIM ETKİLİ OLDU
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar listede büyüme yaşayan firmaların, üretimden değil al-sat ve diğer faaliyetlerden kar sağladığını söyledi. Yorgancılar, "Bu firmaların kar artışları üretimden değil, gayrimenkul, hisse senedi gibi mevduatların alım satımını yapmasından kaynaklandı. Bu konumun nereye kadar sürdürülebileceği belirsiz. Sanayicinin asıl işi üretimdir" dedi. Listede Tüpraş, Türkiye geneli 37 milyar 626 milyon 195 bin lira, Ege Bölgesi'nde ise 13 milyar 929 milyon 812 bin lira üretimden satış ile birinci sırada yer alırken, Petkim 3 milyar 671 milyon 225 bin lira üretimden satışla ikinci oldu. Üçüncü sırada yer alan Philsa Philip Morris Sabancı ise bu yıl rakamlarının açıklanmasını istemedi. İzmir Demir Çelik Sanayi 1 milyar 734 milyon 195 bin lira ile dördüncü sırada yer aldı. Beşinci sırada yer alan firma isminin açıklanmasını istemezken altıncı sıradaki Abalıoğlu A.Ş. Kemalpaşa Şubesi bu sene rakamlarının açıklanmasını istemedi. Açıklanan rakamlara göre 100 firma içerisinde 74 firma İzmir'de, 13 firma ise Ege Bölgesi'nde yer aldı. Listede 33 firma konumunu yükseltirken 38 firma düşüş yaşadı, 14 firma yerini korurken, 15 firma ise ilk defa listeye girdi.

AR-GE HARCAMALARI ARTTI
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, büyüme oranının bir önceki yıla göre yüzde 4'ten, 2.9'a gerilediğini söyledi. İthalat oranında aşağı doğru seyir olduğunu kaydeden Başkan Yorgancılar, "Üretimdeki düşüşün büyümeye kötü etki ettiğini bu rakamlarda görmek mümkün. Her ortamda Türkiye'nin her yıl yüzde 5'in üzerinde bir büyüme sağlaması gerekir. Her yıl üniversitelerden mezun 700 bin nüfusun istihdam sağlanabilmesi için yılda yüzde 5 büyümenin altına düşülmemesi gereklidir. Sevindirici olan ise bir önceki yıla göre Ar-Ge harcamalarında artış sağlanmasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'nin en büyükleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN