Kocaoğlu'nun acil kriz masası olmalı

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Kocaoğlu'nun acil kriz masası olmalı

Yeni Kent Merkezi'ndeki imar planlarının iptal edilmesi üzerine açıklama yapan Kalı, "Büyükşehir çözümü hızlandırabilir. Başkan Kocaoğlu acil kriz masası oluşturmalı" dedi

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Ziyaretinde çarpıcı açıklamalar yapan Kalı, Yeni Kent Merkezi'nde imar planlarının iptal edilmesinin inşaatçıların tatile çıkması anlamına geldiğini belirterek, "Bence İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun masasında acil kriz masası olması gerekiyor. Ben böyle bir gündemlerinin olduğunu düşünmüyorum. Hukuka karşı gelinmez ama İzmir Büyükşehir Belediyesi çözümü hızlandırabilir. Elini çabuk tutmazsa sıkıntı İzmir açısından büyür. İnşaat lokomotif bir sektör. Şantiyelerde artık 10-20 kişi çalışmıyor. Bin işçi çalışıyor. Catering firmaları bile sıkıntıya girecektir. Bu durum hızlı hareket ederek telafi edilir. Hızla çözmeleri gerekir" dedi. İzmir'de belediyelerde sıkıntı olduğunu söyleyen Kenan Kalı, "8 ay ruhsat alamıyorsunuz. Belediye görevlileri 'evet' demek için 10 dakika düşüneceğine, 'hayır' demek için 1 hafta kitap okuyor. Gelen dosyaya hayır demek için çalışıyorlar. Son 2 yıldır bir yönetmelik karmaşası var. 2015'te yapacağımızı 2016'ya erteliyoruz" diye konuştu.

İNŞAATÇILAR TATİLE ÇIKAR
Yeni Kent Merkezi'ndeki imar planlarının iptal edilmesinin inşaatçıların tatile çıkması anlamına geleceğini anlatan Kalı, "İnşaatların durması, Anadolu'dan gelen işçilerin memleketlerine dönmesi demek. Hukuka karşı gelinmez ama çözüm hızlandırılır. Her şeyin bir çözümü var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yapar? Çözümü hızlandırabilir. Büyükşehir Belediyesi elini çabuk tutarlarsa bu iş çözülür. Elini çabuk tutmazsa sıkıntı İzmir açısından büyür. İzmir'in en güzel yeri denen Kordon'daki binaların bile ekonomik ömrü doldu. Yeni Kent Merkezi'ne esaslı bir çivi çakılmadı. 2-3 bina ile sınırlı kalmaması lazım" şeklinde konuştu. Mahkeme kararıyla Yeni Kent Merkezi'nde imar planları iptal edilen bölgelerde şu an çivi bile çakılamadığını belirten Kalı, şöyle devam etti; "Sivil toplum kuruluşları itirazlarını yapmadan önce, planlar yapılırken, masada olmalı. Şimdiye kadar nerdeydiler? İnşaat İzmir'in çok büyük bir sorunu. İzmir'in ana lokomotiflerinden biri inşaat sektörü. Bursa'da mesela otomotiv sektörü var. İnşaat olmazsa otomotiv sürükleyebilir. İzmir'de alternatif başka bir sektör yok. İzmir'de dayanıksız çürük binalar çok. Bunlar yenilenecek. Üniversite kenti olması avantaj. Bir de sağlık kenti olması da önemli bir özellik." İnşaatların durması nedeniyle belediyelerin de gelirlerden olacağını söyleyen Kalı, "Belediyeler de gelirlerinden olacak. Halka hizmet götürmekte aksaklıklara yol açacak. Yatırımcının olmadığı bir yerde kamu olmaz. 1 ay sonra neyin durdurulacağı da belirsiz. Yarın Büyükşehir Belediyesi bir plan daha yaptı. O plan da durdurulabilir. Bayraklı'da benim bir projem var. 8 yıldır 16/18 uygulaması bekliyor. Yeni kent merkezindeki planların iptal olmasıyla o projem de sil baştan olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu'nun acil kriz masası olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN