Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir, ulaşım zammını es geçmedi

Yeni yılda içme suyuna yüzde 5, otoparka 50 kuruş ile 1 lira arasında zam yapan İzmir Büyükşehir ulaşım ücretlerini de 10 ile 15 kuruş yükseltme kararı aldı. Tam bilet 2.25 TL'den 2.40'a çıkacak

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Büyükşehir, ulaşım zammını es geçmedi
Geçtiğimiz günlerde içme suyuna yüzde 5, otopark ücretlerine de 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen oranlarda zam yapma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden İzmirlilere yeni yıl öncesi kötü bir sürpriz daha geldi. Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında otobüs, metro, vapur ve İZBAN tarifelerini yeniden güncelleme kararı aldı. Yeni belirlenen tarifeye göre toplu taşıma ücretlerine 10 ile 15 kuruş arasında zam gelecek. Buna göre tam bilet 2.25 lira olan tam bilet, 2.40 liraya, öğrenci bileti 1.25 liradan, 1.35 liraya, öğretmen tarifesi de 1.60 liradan, 1.75 liraya çıkarıldı. Zamlı tarifeden 60 yaş kartı kullananlar da nasibini aldı. Buna göre 115 lira olan 60 yaş kartı, 10 liralık artışla 125 liraya çıkarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma şirketi ESHOT tarafından hazırlanan taslak ücret tarifesi dün akşamki meclis toplantısında komisyonlara sevk edildi. Ücret tarifesinin olduğu gibi kabul edilmesi halinde yarın yapılacak meclis toplantısında plan ve bütçe komisyonundan gelecek rapora göre oylanacak. Tarifenin kabul edilmesi halinde, yeni tarife 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İzmirliler yeni yıl ile birlikte otobüs, metro, şehir içi vapur hatları ve İZBAN gibi toplu taşıma araçlarından zamlı olarak faydalanacak.

TASLAK TARİFE HAZIR

Geçtiğimiz haftalarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde görüşülüp karara bağlanan 2016 mali yılı gelir gider bütçesinde içme suyuna yüzde 5, kent içindeki kapalı ve açık otoparklara yapılan 50 kuruş ile 1 liralık zammın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de toplu ulaşıma zam kararı aldı. İzmir'de her gün 1.8 milyon vatandaşın yararlandığı toplu taşıma hizmeti Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı karar doğrultusunda yeni yıldan itibaren zamlı olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında "bıçak kemiğe dayanmadan toplu ulaşıma ve suya zam yapmıyoruz" açıklamasının ardından ESHOT Genel Müdürlüğü 2016 için yeni taslak tarife hazırladı. Başkan Kocaoğlu'nun da onayından geçtiği öğrenilen taslak tarife dün akşam gerçekleşen İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Plan ve bütçe komisyonuna sevk edilen taslak tarifeye göre otobüs, metro, vapur ve İZBAN gibi toplu taşıma araçlarına biniş ücretlerine ortalama yüzde 6.67 oranında zam öngörüldü. Buna göre tam bilet 2.25 lira olan tam bilet, 2.40 liraya, öğrenci bileti 1.25 liradan, 1.35 liraya, öğretmen tarifesi de 1.60 liradan, 1.75 liraya çıkarıldı. Zamlı tarifeden 60 yaş kartı kullananlar da nasibini aldı. Buna göre 115 lira olan 60 yaş kartı, 10 liralık artışla 125 liraya çıkarıldı.

YARIN GÖRÜŞÜLECEK

Ulaşım zammından metropol dışındaki ilçede çalışan belediye otobüsleri de nasibini aldı. Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar da yeni yıldan itibaren 6.67 oranında fazla ücret ödeyecek. Yarın gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda yeni ücret tarifesi kesinleşecek. Plan bütçe komisyonunun hazırlayacağı rapor Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oylamaya sunulacak. Komisyon raporunun kabul edilmesi halinde zamlı tarife 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Böylece İzmirliler içme suyu ve otopark ücretlerinden sonra toplu ulaşımda da yeni yıla zamla girmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir, ulaşım zammını es geçmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN