Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu haftanın çöken yolu Menemen'de!

İzmir'de istinat duvarı gerektiği gibi inşa edilmediğinden meydana gelen yol çökmelerine bir yenisi daha eklendi. Menemen'de Koyundere Yolu'nun bir bölümünde yağış sonrası kayma oldu

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Bu haftanın çöken yolu Menemen'de!
İzmir'de Narbel Yolu, Karabağlar Tahsin Yazıcı Mahallesi Yolu derken bir yol çökmesi de Menemen Koyundere'de meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl ağustos ayında Koyundere'de hizmete açtığı Sevgi Caddesi'nin devamı niteliğindeki asfalt yol, henüz üzerinden 5 ay bile geçmeden çöktü. Sağanak yağışların ardından, istinat duvarı yapılmadan inşa edilen yolun bir bölümü, yolun hemen alt kısmındaki siteye doğru kayma yaptı. Kaymanın etkisi ile asfalt yolun kenarındaki kaldırımın yaklaşık 20-30 metrelik bölümü de aşağıdaki sitenin otoparkına doğru kaydı. Çökmenin meydana geldiği sırada kaldırımda kimsenin olmaması büyük şans olarak değerlendirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yolun bir şeridini, beton bariyerler koyarak ulaşıma kapattı. Ardından da yolu yapmadan önce inşa etmesi gereken istinat duvarının yapımına başladı. Nest Menemen Sitesi yöneticileri, kaymanın ardından hemen irtibata geçtikleri Büyükşehir Belediyesinin vakit kaybetmeden istinat duvarı yapım çalışmalarına başladığını belirtti. Çalışmanın başlaması üzerine, çevre sakinleri "Bunun için yolun çökmesini mi bekliyordunuz" diyerek, ihmale tepki gösterdi.

ZEMİN YUMUŞAKTI, BELLİYDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin zeminin yumuşak olduğunu bile bile istinat duvarı yapmadan eğimli arazide yol yapması vatandaşları isyan ettirdi. Büyükşehir Belediyesini iş bilmezlikle suçlayan vatandaşlar "Büyükşehir Belediyesi aylar önce Sevgi Caddesi'nin devamı niteliğindeki yolu alelacele düzenleyip asfaltladı. Ağustos ayında da ulaşıma açtı. Bu bölgede zemin yumuşak. Yağışların ardından her gün çok sayıda belediye otobüsünün kullandığı yolda çökme meydana geldi. Asfaltlanan yolun kenarında bulunan yaya kaldırımı toprak kayması ile birlikte aşağıdaki Nest Menemen Sitesi'nin otoparkına doğru kaydı. Ardından da belediye yolun bir bölümüne beton bariyer koyup bir şeridi araç trafiğine kapattı. Bereket çökme anında kaldırımda vatandaş yoktu. Olası bir facia ucuz atlatıldı. Yağışların etkisi ile yolun bazı bölümlerinin altı boşalmış. Eğer önlem alınmazsa yolun diğer taraflarında da çökme olabilir" dedi. Öte yandan yolun çöken bölümünün hemen yan tarafında sitenin doğalgaz tankları ile yüzme havuzunun olması da dikkat çekti.

MALİYET 6 MİLYON LİRA
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 milyon 295 bin liraya Aytekinler- Cemer İnşaat Limitet Şirketi'ne ihale edilen Sevgi Caddesi'ndeki çalışmalar 4 Kasım 2014'te başladı. 3 Mayıs 2015'te bitmesi öngörüldü. Fakat yol Ağustos 2015'te hizmete açılabildi. İddiaya göre yolun maliyeti 6 milyon lirayı buldu. Proje kapsamında 1.5 km. yol yapımı, sanat yapıları, istinat duvarları, kaldırımlar, peyzaj düzenlemesi, park bahçe düzenlemeleri yapılması planlandı. Yol açıldı açılmasına ama yolun Nest Menemen Sitesinin üst kısmında bulunan bölümünde istinat duvarı yapılmadı. Yapılmayan istinat duvarının söz konusu ihale kapsamında olup olmadığı ise merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu haftanın çöken yolu Menemen'de!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN