Plaka kurnazlarına 328 bin lira ceza

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Plaka kurnazlarına 328 bin lira ceza

Araçlarının plakalarındaki bir harfin ya da rakamın ortasına vida yerleştirerek, trafik cezalarını başka sürücülere ödetmek isteyen uyanıkları İzmir polisi affetmedi. 3 bin 734 kişiye ceza kesildi

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, güvenlik kameraları yanlış okusun diye, plakaların üzerindeki rakam ya da harflerin üzerine vida monte eden "kendilerince uyanık" sürücülere ceza yağdırdı. Polis, bu yöntemle trafik cezalarını başkalarını ödetmeye çalışan "hakkaniyet duygusu yoksunu" sözde kurnazları affetmedi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun "Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu" başlıklı 23. maddesine istinaden 3 bin 734 sürücüye, 328 bin 592 lira para cezası kesildi. Nevşehir'in Gülşehir ve Sivas'ın Şarkışla ilçelerinde yaşayan iki çiftçiye, traktörleriyle Hızlı Geçiş Sistemi'ni (HGS) ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası gönderilmişti. Gülşehir'e bağlı Ovaören köyünde çiftçilik yapan Ali İhsan Güngör (59), tarlada kullandığı 1982 model 38 LP 644 plakalı traktörüne, İstanbul ve Ankara'da HGS'yi ihlal ettiği gerekçesiyle 6 bin 652 lira ceza gönderilmesinin şokunu yaşadığını söylemişti. Yapılan araştırmada kendilerini "kurnaz, akıllı" sanan araç sürücülerinin ceza yememek için plakalarındaki rakam ve harf hanelerine vida koyduğu anlaşılmıştı. OGS cihazlarının, plakaya vida konulunca 0, 6, 9 ve 3'ü 8 olarak okuduğu ortaya çıkmıştı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bu durumun tespit edilmesinin ardından masum vatandaşların mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı.

DENETİMLER SIKLAŞACAK
İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri de bu tür mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için seri bir çalışmayla, "vidacıları" belirledi. 2015'te yapılan denetimlerde 3 bin 734 araç sürücüsüne toplam 328 bin 592 lira ceza kesildi. Egeli Sabah'a konuşan Trafik Denetleme Şube Müdürü Şamil Özsağulu, "Araçlardaki tescil plakaları yıpranmış, deforme olmuş, montaj hatası ve boya kazınması nedeniyle zaman zaman kameralar tarafından okunamıyor. Bazen de 3 rakamı 8, D harfi B olarak okunacak şekilde vidalarla monte edilen standart dışı plaka takılı araçlar üzerinde denetimler yapıyoruz. 2015 yılında yaptığımız denetimler neticesinde 3 bin 734 araca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 'Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu' başlıklı 23. madde gereğince 328 bin 592 lira para cezası kestik" dedi.

PTS'Yİ ETKİLİYOR
Şamil Özsağulu, plakalarda yapılan değişikliklerin, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve en önemli bileşeni olan asayiş ve güvenliğe katkı sağlayan Plaka Tanıma Sistemi'nin (PTS) okunma oranlarını olumsuz yönde etkilediğini anlattı. Özsağulu, bu olumsuzlukların önüne geçmek ve PTS'nin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plaka kurnazlarına 328 bin lira ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN