Hakkaniyete sığmayan uygulamadan dönülsün

90 dakika sisteminden çıkarılınca toplu ulaşım giderleri bir anda katlanan Zeytinalanı ve Bademler sakinleri, söz konusu kararı anlamakta güçlük çektiklerini belirterek, imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Hakkaniyete sığmayan uygulamadan dönülsün
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararıyla Urla'nın Zeytinalanı ve Bademler mahallelerini 90 dakika sisteminden çıkarması, Zeytinalanı'nda 15 bin, Bademler'de ise yaklaşık 2 bin kişiyi mağdur etti. CHP'li Urla Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin de otobüs biniş ücretlerini 2 lira 40 kuruştan, 4 lira 20 kuruşa çıkaran önergeye "evet" oyu kullanması tepkilerin daha da büyümesine neden oldu. Edinilen bilgiye göre çok sayıda vatandaş CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz'a duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Dar gelirli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Zeytinalanı'nda 5 mahalle muhtarı, ortaklaşa imza kampanyası başlattı. 13 Şubat'tan bu yana sadece Şirinkent'te 400'ün üzerinde imza toplandı. Vatandaş, otobüs ücretlerinde yüzde yüze varan artışı protesto etmek için otobüs boykotu başlatmaya hazırlanırken Büyükşehir Belediyesi'nin kararı, minibüsçülerin ekmeğine yağ sürdü.

MİNİBÜSTEN BİLE PAHALI

Belediyenin kamu hizmeti yaptığına ve kar amacı gütmemesi gerektiğine dikkat çeken Şirinkent Mahalle Muhtarı Şahin Altuğ "Minibüs 2 lira 50 kuruş, otobüs 4 lira 20 kuruş. Bunu anlamak mümkün değil "diye isyan etti. Ücret tarifesi belirlenirken mesafenin dikkate alınması gerektiğini belirten Altuğ, "Güzelbahçe ile Urla ilçe sınırını belirleyen Çamlıçay Köprüsü'nün Zeytinalanı'na uzaklığı yaklaşık 300 metre. Köprünün öbür tarafındaki vatandaş Üçkuyular'a gitmek için 2 lira 40 kuruş öderken sınırdan yaklaşık 300 metre uzaklıkta Zeytinalanı'nda yaşayan vatandaş aynı mesafe için 4 lira 20 kuruş ücret ödüyor. Bu nasıl iş anlamadık? Bu tarife adaletli olmaktan uzak bir tarifedir. Düzeltilmesini, bir an önce yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz "dedi. Zeytinalanı Mahalle Muhtarı Mustafa Aydın da eski ücret tarifesine dönülmesi için imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Tepkinin çok büyük olduğunu belirten Aydın, "Vatandaşların daha yeni yeni haberi oluyor. Büyükşehir Belediyesi ile diyalog halindeyiz. Neden bu yola başvurduklarını öğrenmek için aradım. Gözden geçireceğiz dediler ama henüz dönülmedi. İnşallah düzeltirler. Burada insanların büyük bölümü geçim sıkıntısı çekiyor, aldıkları ücretler zaten belli. Öğrencilerin geliş gidişi belli. Zeytinalanı'nda, Urla'da iş imkanı yok. İnsanlar çalışmaya İzmir'e gidip geliyorlar. Gidiş gelişlerde de bu otobüsü kullanmak zorundalar. Mağduriyet çok büyük" diye konuştu. Bademler Köy Muhtarı Mehmet Uysal ise Zeytinalanındaki tepkilerin Bademler'de de yaşandığını söyledi. Bademler'de yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığını hatırlatan Uysal, "Bize eski tarifeye dönüleceği söylendi. Sonuç çıkmazsa biz de imza kampanyası başlatacağız" dedi.

VATANDAŞLAR NE DEDİ?

Kemal Ocak: Güzelbahçe son durağına 280 metre mesafedeyiz. Onlar 2 lira 40 kuruşa otobüse binerken, bizim 4 lira 20 kuruş ödememiz kabul edilemez. Gerekirse Zeytinalanı'nın Güzelbahçe'ye bağlanmasını dahi talep edebiliriz.
Ömer Doğan: Zeytinalanı ile Urla merkez arasında 8 kilometre mesafe var. Buna rağmen bizden de aynı fiyat alınıyor. Burada yaşayan vatandaşa yazık günah değil mi?
Recep Kayı: Burada nsanların büyük bölümünün gelir düzeyi düşük. Her gün çalışmak için İzmir'e gidip geliyorlar, üstelik çocukları da İzmir 'de okuyor. Ciddi mağduriyet söz konusu.
Leman Ekici: Bu otobüsün Zeytinalanı'na gelmesi için geçmişte çok mücadele ettik. Tam her şey yoluna girdi denirken şimdi de yüzde yüze varan zamla sarsıldık. Burada yaşayanların bir çoğu orta gelirli. Bir çoğumuzun da çocuğu İzmir'de okuyor. Zam aile bütçesine büyük yük getirecek. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız."
Kadriye Gencer: Verilmiş hakkın geri alınması ile karşı karşıyayız. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Emine En: Eski ücret tarifesine geri dönülmesini talep ediyoruz. Yapılan zam kabul edilebilir değil.
Yepil Güven: Zaten ulaşım ücretleri yeterince bütçemizi zorluyordu. Buna bir de yapılan zam eklenince iş iyice içinden çıkılmaz hal aldı. Tekrar eski tarifeye dönülmesini istiyoruz.

HİZMETTE EŞİTLİK DENİLMİŞTİ

ESHOT, Urla'nın Zeytinalanı ve Bademler mahallelerini 90 dakika sisteminden çıkarmış, Urla'nın diğer ilçeleri bu avantajdan yararlanmadığı için "hizmette eşitlik ilkesi" uyarınca bu kararın alındığı ve "yanlışlığın" giderildiği bildirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkaniyete sığmayan uygulamadan dönülsün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN