Salih İşgören'e babalık davası

İzmir'de 5 yıl önce hayatını kaybeden kentin "hayırseverlik sembolü" işadamı Salih İşgören'in babası olduğunu öğrendiğini iddia eden kadın, mahkemeye başvurarak, baba adının "Recep Salih" olarak değiştirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Salih İşgören'e babalık davası
Sağlığında adeta bir hayır kurumu gibi çalışarak, İzmir'e değeri 175 milyon lirayı bulan sağlık ve eğitim tesisleri kazandıran Salih İşgören'in ölümünden 5 yıl sonra mahkemeye başvuran Seher Abış, İşgören'in babası olduğunu iddia etti. Abış, avukatı aracılığıyla İzmir 9. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, "Cemil Abış" olarak görünen baba isminin "Recep Salih İşgören" olarak değiştirilmesini, soy bağının düzeltilmesini talep etti. İzmir'de "hayırseverlik sembolü" olarak anılan Salih İşgören, bağırsak kanseri tedavisi gördüğü hastanede 6 Ocak 2011 tarihinde 86 yaşındayken hayatını kaybetmiş, çocuğu olmadığından 350 milyon liralık servetini Nevvar-Salih İşgören Vakfı'na bırakmıştı. Dolayısıyla Seher Abış'ın DNA eşleştirilmesi yapılması talebinin kabul edilmesinin ardından, çıkacak sonuç, vakfı da yakından ilgilendiriyor. Abış, mahkemeye sunduğu dilekçede, 4-5 yaşlarında yetiştirme yurduna verildiğini, ortaokula giderken annesi Kadriye Turan tarafından yurttan alındığını ve annesiyle birlikte yaşadığı evden iki yıl sonra ayrıldığını, anne babasını o günden sonra bir daha kendisini görmediğini belirtti. Nüfus kayıtlarında görünen babası Cemil Abış'ın "önemli bir sırrı söylemek için yanına gelmeye çalışırken" otogarda öldüğünü öğrendiğini ifade eden Seher Abış dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Yetiştirme yurdundayken Recep Salih İşgören'in beni görmeye geldiğini öğrendim. Türk Koleji'nde burslu olarak okutuldum. Bursun kaynağı gizlendi. İki ay önce de babamın Recep Salih İşgören olduğunu öğrendim." Açılan davada Salih İşgören'in yanı sıra Canan İşgören, Neslihan İşgören Çiner, Hatice Dilek Kınlı, Özlem Ayşe İşgören, Nilgün Akkaş, Aygün Akkaş ve Konak Nüfus Müdürlüğü de davalı olarak yer aldı. Abış'ın avukatı, delillerin ortadan kaldırılması söz konusu olabileceğinden Recep Salih İşgören'in mezarının açılarak müvekkilinin DNA'sı ile karşılaştırılmasını talep etti.

MEZARI AÇILACAK
İzmir
9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan ön inceleme duruşmasında, Salih İşgören'in nüfus kayıtlarının çıkartılmasına, Seher Abış'ın sabıka kaydının alınmasına ve doğum tutanağının nüfus müdürlüğünden istenmesine karar verildi. Ayrıca, Abış'ın Salih İşgören'in Narlıdere'deki mezarının açılarak kendi DNA örnekleriyle karşılaştırılma talebi mahkeme tarafından kabul edildi. Müteveffa Recep Salih İşgören'in doku örneklerinin davacı Abış'ın doku örnekleriyle karşılaştırılması amacıyla, DNA testi yapılmasına, bunun için görevlendirilecek Adli Tıp Kurumu doktoruna 300 lira, otopsi teknikerine 175 lira ücretin verilmesine karar verildi. Fethi kabir işlemleri için uzman doktor Zafer Karadeniz görevlendirildi.

VAKIF MÜDAHİL OLDU

Bu aşamada Nevvar-Salih İşgören vakfı da davaya müdahil oldu. Vakfın davaya katılmasının ardından İzmir 9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen arar kararda "babalığın tespiti ile soy bağının kurulması buna göre de nüfus kayıtlarının düzeltilmesi isteğine ilişkin olduğu yapılan inceleme sonunda anlaşıldı" denildi. Bu durumda davanın aile mahkemelerinin görev alanına girdiği belirtildi. Dosyanın İzmir Aile Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi. Davanın ilk duruşmasının İzmir Adliyesi'ndeki bir aile mahkemesinde görüleceği bildirildi.

RECEP SALİH İŞGÖREN KİMDİR?
Recep Salih İşgören 1925'te İzmir'de dünyaya geldi. Lise eğitimini bitirdikten sonra 1945'te İzmir Borsası'nda ticaret hayatına başladı ve başarılı çalışmalarıyla İzmir'in saygın işadamlarından birisi oldu. Salih İşgören 1955 yılında Fatma Nevvar İşgören ile hayatını birleştirdi. Fatma Nevvar Hanım eşinin ticari hayatında en büyük destekçisi oldu. İşgören Ailesi servetlerini sağlık, eğitim ve kültür alanında İzmir halkının hizmetine sundu. Nevvar İşgören 2008 yılında, Salih İşgören ise 2011'de vefat etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salih İşgören'e babalık davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN