Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli astsubayın bu kez kartını iptal ettiler

İzmir'de eşi ve kızları başı kapalı olduğu gerekçesiyle orduevine alınmayan emekli astsubay Fuat Uçakkuş'un, bu kez de kartı iptal edildi. Ayrıca konakladığı Manisa Orduevi'nden kovuldu

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Emekli astsubayın bu kez kartını iptal ettiler
İzmir'de eşi ile kızları başı kapalı olduğu için 5 Mart'ta orduevine alınmayan emekli astsubay Fuat Uçakkuş'un başına gelmeyen kalmadı. Önce astsubay kartı iptal edilen Uçakkuş, önceki gün de konakladığı Manisa Orduevi'nden kovuldu. Uçakkuş'un Türkiye genelinde 2 yıl boyunca askeri tesislere girişi yasaklandı.

ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU
Yalova'da yaşayan emekli astsubay Fuat Uçakkuş ailesi ile birlikte ziyaret için geçen 5 Mart'ta İzmir'e gitti. Konak Astsubay Orduevi'nin ek binasında ailesiyle bir gece konaklayan emekli astsubay Fuat Uçakkuş, orduevinin ana binasına kahvaltı için gitmek isteyince eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle içeri alınmadı. Duruma itiraz eden Fuat Uçakkuş görevli komutanların çağırılmasını istedi. Görevli komutanlar da, başı örtülü kadınları mevzuat gereği içeri alamayacaklarını söyledi. Emekli astsubay Fuat Uçakkuş, TSK kanunlarına göre 'kelebek' modeli ile başı kapalı olan kadınların orduevlerine girebileceğini söylemesine rağmen komutanlar kadını içeri almadı. Fuat Uçakkuş, ailesini orduevinin içine almayan komutanlar hakkında şikayetçi oldu. Uçakkuş'un başından geçenler basında da geniş yankı buldu. Emekli astsubay Fuat Uçakkuş, önceki gün iş seyahati için geldiği Manisa Orduevi'nde ikinci bir şok daha yaşadı. Manisa Orduevi'nden kovulan Uçakkuş'un astsubay kartı da iptal edildi. Yaşadıklarını Egeli Sabah'a anlatan Uçakkuş, 5 Mart'ta Konak Astsubay Orduevi'ne eşi, kızları ve 2 torunuyla geldiğini, başörtülerinin "kelebek bağlama" şeklinde olmadığı gerekçesiyle içeri alınmadıklarını söyledi. Uçakkuş, bu nedenle Anafartalar Polis Merkezi'ne giderek bu uygulamayı yapan 2 astsubay hakkında şikayetçi olduğunu kaydetti.

"YARGISIZ İNFAZ YAPTILAR"
İzmir' deki işleri için kente geldiğini ve konaklamak için Manisa Orduevi'ne gittiğini ifade eden Uçakkuş, kendisini önceki gün (23 Mart) akşam bir astsubayın cep telefonumdan aradığını belirterek şunları söyledi: "İzmir'deki bir işim için konakladığım Manisa Orduevi'nden çıkışımı almamı istedi. Bunun üzerine Manisa'ya orduevine girdiğimde geleceğimden haberleri vardı. Beni kapıda, son derece kibar bir albay karşıladı ve yapabileceği bir şeyin olmadığını söyledi. Genelkurmay'dan emir geldiğini ve çıkışımın yapıldığı bildirildi. Ayrıca bir asker arkadaşımdan aldığım bilgiye göre; 2 yıl boyunca Türkiye genelinde herhangi bir askeri tesise giriş yapamayacağımı öğrendim. Beni kimse dinlemedi, tamamen yargısız infazla karşı karşıya kaldım. Çok üzgünüm."

Yunus Emre KAVAK / SABAH


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli astsubayın bu kez kartını iptal ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN