Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalara oruç rehberi

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, kronik hastalığı bulunanlara sağlıklarını riske etmeden nasıl oruç tutabileceklerini anlattı

Giriş Tarihi: 7.6.2016
Hastalara oruç rehberi
Kent Hastanesi Endokrinoloji Uzmanlarından Prof. Dr. Mitat Bahçeci, bazı kronik hastalığı olan kişilere "oruç rehberi" hazırladı. Sıcak günlerde ve uzun açlıkta özellikle (şeker) hastaları, tiroid hastalığı tedavisi görenler ve hipertansiyonlu kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Bahçeci şunları söyledi: "Kullandığı şeker ilacı insülin salgılatmayıp sadece insülin direncine etki eden ve hipoglisemi riski yaratmayan metformin etken maddeli ilaç kullanan ve sadece diyetle tedavi olan kişiler dikkatli olmak koşuluyla oruç tutabilirler. Bu kişiler de sahura mutlaka kalkmalı ve sahurun en geç saatinde yemek yemeli, iftara ise hafif bir çorba ve şeker içermeyen bol su ile başlamalı ve en az 15 dakika geçtikten sonra ana yemeğe başlamalı ve yavaş biçimde yemelidirler. Yemek sonrası tatlı almamalı ve meyveyi de iftardan en az 1 saat geçtikten sonra tüketmelidirler. Ramazan'da meyve tüketimi önemli. Porsiyon olarak küçük boy bir karpuzun 8'de biri (kabuksuz 200 gram), küçük boy bir kavunun 8'de biri (kabuksuz 175 gam) yenilebilir."

TARÇIN İLAVE EDİN
Hastalara meyve suyu tüketmemelerini, meyve yemelerini önerdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Bahçeci uyarılarını şöyle sürdürdü: " Elma ya da yoğurt üzerine dökülen 1 çay kaşığı tarçın insülin direnci üzerine çok olumlu etki yapar. Hipotiroidi tedavisi gören kişiler rahatlıkla oruç tutabilir. Ancak hastaların ilaçları alacakları zamanı iyi ayarlaması gerekir. Tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidi- zehirli guatr) nedeniyle tedavi olanlar ise ilaçlarını iftarda ve sahurda alarak oruç tutabilirler. ilacı alanlar da rahat oruç tutabilirler çünkü ilaçlarını yatmazdan önce almalarını tavsiye ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalara oruç rehberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN